Víkendový pobyt ve Florencii

Florencie je metropolí malebného italského Toskánska. Je kolébkou renesance a každý rok přitahuje její krása tisíce turistů z celého světa. Pokud máte rádi romantiku, baví vás skvostná architektura a klid a pohoda je pro vás podstatnou součástí cestování, sbalte si vše potřebné a vyrazte na víkend právě sem. Jak se do Florencie dostat co nevýhodněji a co vše zde musíte vidět?

Letecky, autobusem i po vlastní ose výhodně

Malou vadou na kráse je, že z Prahy do Florencie zatím neexistuje přímé letecké spojení. Z Prahy je ale možné sehnat letenky do Florencie s jedním mezipřistáním či přestupem. Výhodné letenky nabízí švýcarská aerolinka Swiss – letenku z Prahy do Florenci můžete mít za cenu okolo 4700Kč. Přistání je v Curychu. Za podobnou cenu zaplatíte za letenku od Lufthansa a Austrian Airlines s přestupem ve Frankfurtu nad Mohanem. Pokud chcete ušetřit, můžete zvolit let z Vídně. Italská aerolinka Alitalia nabízí spoj s přestupem v Římě za cenu okolo 4 200Kč. Za přibližně stejnou cenu můžete koupit letenku u Air France, v tomto případě je odlet z Mnichova. Velmi pohodlná je cesta autobusem. Přímo do Florencie se dostanete se Student Agency – za zpáteční jízdenku zaplatíte zhruba 3 300Kč. Za stejnou cenu můžete jet i s Eurolines. Pokud máte automobil, můžete se na vydat na cestu po vlastní ose. Florencie je od Prahy vzdálená přibližně 1 100km a cesta vede převážně po dálnicích. Cestou se můžete zastavit i v dalších italských městech – na trase leží Bologna či Verona.

Za víkend se toho dá stihnout hodně

Florencie je město s bohatou historií, a proto uspokojí i ty nejnáročnější turisty. Pokud vyrazíte právě sem, čeká vás víkend naplněný nádhernými stavbami, uměním a pohodou. Vaše první kroky musí směřovat do historického centra, které je od roku 1982 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Zde strávíte klidně celý den a rozhodně se nudit  nebudete. Začít můžete prohlídkou dominanty města – Dómu Panny Marie Květné (Duomo Santa Maria del Fiore), který je čtvrtou největší církevní stavbou světa. Obdivovat můžete dokonalou architekturu i impozantní vnitřní prostory. V těsné blízkosti chrámu se nachází nádherná Giottova zvonice – Campanile di Giotto. V katedrále se nachází muzeum Museo dell´Opera del Dumo, kde najdete i malby známého Michelangela. Naproti katedrále stojí další zajímavost – Battistero San Giovanni – kaple Jana křitele, ve které můžete obdivovat úchvatné fresky. Ze sakrálních staveb jistě stojí za vidění také Monastero e Chiesa San Marco – Klášter a kostel sv. Marka, Bazilika San Miniato al Monte a Chiesa di Santa Maria Novella – Nový kostel Panny Marie. Ve všech můžete obdivovat díla mistrů malířů. Navštívit byste měli také palác Palazzo Pitti, ve kterém se nachází galerie moderního umění. Součástí paláce jsou nádherné Zahrady Boboli, které zdobí fontány, sochy a také jeskyně.

Davida i další nádherné sochy musíte vidět!

Nejznámějším lákadlem Florencie je Michelangelův David – impozantní renesanční socha, která se nachází v Accademia di Belle Arti – Akademii „krásného“ umění. Za vidění jistě stojí i Socha Persea s hlavou Medúsy a Neptunova fontána, které najdete na náměstí Piazza della Signoria. Na stejném náměstní můžete obdivovat i Starý palác – Palazzo Vecchio a Loggia dei Lanzi – lodžii v podobě otevřené haly, kde najdete nádherné sochy od různých mistrů.

Procházka po krásných mostech

Florencie leží na obou březích řeky Arno. Projít se proto můžete po řadě malebných mostů, které dávají Florencii její jedinečný ráz. Mezi nejznámější patří most Ponte Vecchio, na kterém se nachází řada obchůdků a uprostřed něho najdete malé náměstí, odkud je krásný výhled na řeku.

Po stopách umění

Ve Florencii se nachází hned několik galerií a muzeí. Nejpopulárnější je Galleria degli Uffizi, ve které najdete díla Da Vinciho, Botticelliho, Rembranta a dalších. Bohaté sbírky najdete také v Národním archeologickém muzeu.

Pokud vyrazíte do Florencie, připravte se na obrovskou dávku umění. Za víkend se dá stihnout hodně, nikoliv ale všechno. Počítejte s tím, že vás toto město zláká k návštěvě minimálně ještě jednou.