Dánsko patří mezi nejnavštěvovanější severské státy. Důvodů k tomu je hned několik. Dánsko nabízí úžasnou přírodu i malebná města a je také dobrým výchozím bodem pro poznávání dalších severských zemí. Na co se při cestě do této země připravit?

Doprava do Dánska

Nejpohodlnější je, pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu. Nejčastějším leteckým spojem je linka Praha – Kodaň. Letenky můžete koupit u Norwegian a Czech Airlines. Kodaň je hlavní město Dánska a je dobrým startovním bodem po poznávání této zajímavé země. Z Prahy se dostanete i do dalších dánských měst jako je Aarhus, Aalborg, Billund či Karup. Na těchto trasách je ale nutné počítat s jedním přestupem například ve Frankfurtu nad Mohanem, v Kodani nebo v Amsterodamu. Výlet do Dánska tak při vhodné kombinaci letenek můžete spojit i s prohlídkou těchto měst. Zajímavou nabídku pro cestování do Dánska přinášejí i České dráhy. České dráhy vypravují každý den noční vlak s lůžkovými a lehátkovými vozy. Vlakem se takto dostanete do Kodaně za přibližně 16 hodin.

Doprava v Dánsku

Po Dánsku se můžete přepravovat pohodlně vlakem, autobusem i automobilem. Autobusy i vlaky jsou velice komfortní a trasy přehledné. Dostanete se pomocí nich do větších i menších měst. Vlakovou dopravu zajišťuje DSB – na oficiálních stránkách společnosti si můžete naplánovat vaši trasu. Autobus je o dost levnější než vlak. Na kratší vzdálenosti – jako jsou vyjížďky do okolí měst – si můžete půjčit kolo. Automobil si můžete půjčit v každém větším městě. Můžete si půjčit i přívěs nebo menší dodávku. Pokud cestujete autem, počítejte s tím, že za přejezd mostů či přepravu trajektem budete platit mýtné. V Dánsku můžete k přepravě využít i trajekty, slouží k dopravě mezi jednotlivými ostrovy. Dodržujte dopravní předpisy, protože pokuty jsou v Dánsku dost vysoké. Tolerovaná hladina alkoholu je zde 0,5 promile. Auto mohou řídit osoby starší 20 let.

Na co se připravit

Dánsko je bezpečná země, ovšem stejně jako v České republice, je potřeba, abyste si své věci dobře hlídali. Pozor si dejte hlavně na nádražích. Úředním jazykem je dánština, ale bez problémů se zde domluvíte anglicky. Do Dánska můžete vycestovat na platný občasný průkaz. Oficiální měnou je dánská koruna – 1DDK je přibližně 3.5Kč. Ceny jsou srovnatelné s ČR.