Dovolená ve Španělsku

Pokud patříte mezi milovníky tepla, krásných pláží, bujarého nočního života, rádi poznáváte zajímavá místa či vás lákají historické památky, potom by vaše cesta měla vést právě do Španělska. Jak se do této země dostat nejvýhodněji a co byste před startem měli vědět?

Doprava do Španělska

Z Prahy se do Španělska létá poměrně často a to hned do několika měst. Nejvýhodnější letenky do Španělska můžete koupit u Vueling Airlines. Tato aerolinka zajišťuje letecké spojení s těmito městy: Madrid, Barcelona, Malága, Bilbao, Alicante, Sevilla a dalších. Ke Španělsku patří i oblíbené ostrovy jako Mallorca, Ibiza, Menorca či Kanárské ostrovy. Pokud se rozhodnete pro cestu na tyto ostrovy, může se vám vyplatit, pokud budete hledat letenky z německých letišť. Ceny jsou někdy i o polovinu levnější než při odletu z Prahy. Pokud se do Španělska chystáte v létě, mohlo by vás potěšit, že právě v tomto období vypravuje celá řada autobusových dopravců pravidelné linky, které vás zavezou do nejoblíbenějších turistických destinací. Do Barcelony se autobusem můžete dostat s Eurolines.

Doprava po Španělsku

Pokud chcete poznávat jednotlivé španělské ostrovy, zvolte letadlo. Cesta trajekty či výletními loděmi je dost drahá. Pokud chcete procestovat španělský venkov nebo se levně přesunout mezi městy, využijte autobus. Ceny jízdenek jsou nižší než v případě vlaku. Vlaková doprava se vyplatí při delších přesunech. Dobru zprávou je, že největší španělský vlakový dopravce – RENFE – nabízí komfortní vlaky a různé slevy na jízdné. Španělsko můžete procestovat i automobilem. Půjčovny se nacházejí v každém větším městě. Při cestování autem ve městech se připravte na časté zácpy. Dálnice i silnice nižších tříd jsou velmi dobré, takže je vlastně řízení ve Španělsku radost. Na dálnicích můžete jet 120km/h, na silnicích nižší třídy 90km/h a v obci platí omezení na 50km/h. V zemi platí absolutní zákaz telefonování za volantem.

Co musíte vědět

Ve Španělsku byste neměli spát mimo místa k tomu určená. Hrozí nejen pokuty ale často se objevují i krádeže a přepadení. Připravte se na to, že v některých památkách je zakázáno fotografování nebo filmování. Pokud zákaz porušíte, hrozí vysoká pokuta. Dorozumíte se bez problémů anglicky či německy. Vyhýbejte se pouličním prodejcům – někdy dokáží být hodně otravní. Ve Španělsku je zvykem dávat spropitné a to téměř všude.