Berlín

Jen málokteré město může nabídnout tak zajímavou historii jako právě Berlín. Toto hlavní město Německa bylo založeno ve 13. století, sloužilo jako sídelní město kurfiřtů, stalo se útočištěm pro uprchlíky z mnoha evropských zemí, bylo v průběhu druhé světové války téměř zdemolováno a asi nejznámější historickou událostí je jeho rozdělení betonovou zdí. Právě díky těmto historickým mezníkům je Berlín evropským městem, které každý rok navštíví tisíce turistů. Na co se můžete těšit?

 Doprava do Berlína není z České republiky žádný problém

Vzdálenost Berlína od Prahy je zhruba 350km. Pokud tedy můžete, je vhodné vyrazit do Berlína autem. Jestliže se vám nechce řídit nebo automobil nevlastníte, nemusíte zoufat. Z Prahy se dá pohodlně do Berlína dostat vlakem, autobusem i letadlem. Z hlediska cen vychází nejvýhodněji autobusová doprava. Poměrně levné jízdenky na trase Praha – Berlín nabízí Student Agency – s tímto přepravcem je možné získat zpáteční jízdenku i za méně než 1 300Kč. Podobou cenu za zpáteční jízdenku nabízí i Eurolines. Výhodou cesty autobusem je, že můžete využít několika různých spojů během dne. Pohodlí a rychlost nabízí i cesta vlakem. U Českých drah můžete zaplatit za zpáteční jízdenku 1 600Kč i méně – pokud využijete akčních slev nebo vás bude cestovat více. Cesta vlakem i autobusem trvá necelých 5 hodin. Jestliže preferujete rychlost, zvolte letadlo. Za letenku ale zaplatíte cca 4 500Kč – podle aktuální nabídky. Do Berlína totiž z České republiky zatím nelétají nízkonákladové letecké společnosti.

 Historické a pulzující centrum 

I jako v jiných městech, hodně turistických zajímavostí najdete v samotném centru města. Vaše poznávání Berlína může začít na historické třídě Unter den Linden, která je lemována řadou historických a významných budov. Nachází se zde například Humboldtova univerzita, Státní opera, zajímavá je i budova Ruského velvyslanectví, Zeughaus – Německé historické muzeum a další. V těsné blízkosti Unter den Linden se nachází i menší náměstí Bebelplatz, které je známé tím, že se zde pálily knihy nechtěných autorů před začátkem druhé světové války. Na tomto náměstí můžete obdivovat i krásy St.Hedwigs-Kathedrale – římskokatolické katedrály, ve které sídlí berlínský arcibiskup. Na konci Unter den Linden se nachází asi nejznámější historická památka Berlína – Braniborská brána – Brandenburger Tor. V centru města nezapomeňte navštívit Postupimské náměstí (Potsdamer Platz). To bylo během války a po ní téměř zničeno. Dnes ho tvoří hlavně moderní budovy. Pokud milujete nákupy, budete se zde cítit jako v pohádce. Nachází se zde i nákupní centrum Arkády, kde najdete luxusní obchody, kavárny i restaurace. V budově Sony Center potom najdete jedno z nejoblíbenějších německých kin, kde se každoročně koná i festival Berlinale. Z historických památek stojí za vidění i Kostel sv. Mikuláše či Vítězný sloup v nádherném parku Tiergarten, z modernějších potom Spolkový sněm a uniknout by ván neměl ani Most Oberbaumbrücke – nejdelší most města.

 Za památkou holocaustu a Berlínskou zdí

Pokud jste v Berlíně, měli byste navštívit Holocaust Mahnmal – jedná se o jedinečný venkovní památník holocaustu, který tvoří 2711 šedivých betonových kvádrů a vstup do něj je zdarma. Nachází se nedaleko Postupimského náměstí. Vekou zajímavostí je potom nechvalně proslulá Berlínská zeď. Můžete navštívit East Side Gallery – muzeum pod širým nebem, kde spatříte zbytky zdi. Zeď zdobí grafity více než stovky umělců z celého světa.

Berlín z výšky

Žádnému turistovi by neměla uniknout vyhlídka z Televizní věže, která je dominantou Berlína. Ve věži se nachází restaurace, takže si kromě krásné vyhlídky můžete užít i skvělé jídlo.

 Doprava po Berlíně

V Berlíně můžete využít metro, vlaky, autobusy i tramvaje.Ppokud zde budete v létě, můžete si půjčit kola. Nejvýhodnější je, když si zakoupíte Berlin WelcomeCard, se kterou můžete cestovat MHD a získáte i slevy na vstupy.