Mnichov – hlavní město Bavorska patří k velice populárním turistickým destinacím. Město totiž uspokojí turisty po celý rok a to především díky nádherným historickým památkám, množství muzeí i díky bohatému kulturnímu životu. I když je Mnichov třetím největším městem Německa, můžete jeho prohlídku stihnout i za víkend. Na co se těšit?

Doprava do Mnichova

Mnichov leží zhruba 400km od Prahy. Do tohoto města se tedy můžete pohodlně vydat automobilem– téměř celá cesta vede přes dálnice, takže zabere necelé 4 hodiny. Pokud auto nemáte, vyplatí se vám cesta vlakem nebo autobusem. Autobusové spojení nabízí přepravce Eurolines – využít můžete dva spoje denně. Cena zpáteční jízdenky s Eurolines vás vyjde na 1 400Kč. Využít můžete i autobusový spoj od DB Bahn – tento autobus je i dobrou volbou, pokud se potřebujete dostat na mnichovské letiště. DB Bahn nabízí 4 spoje denně a cena jednosměrné jízdenky se pohybuje již od 29 eur! Pohodlnou cestu do Mnichova nabízí i České dráhy – zpáteční jízdenku můžete mít i za méně než 1 500Kč. Nejméně výhodné je letecké spojení. Ceny letenek Praha – Mnichov se pohybují okolo 4 000Kč.

Doprava po Mnichově

V Mnichově dobře funguje síť MHD. Nejvíce se vyplatí pohybovat se metrem. Využít můžete rychlodráhu (S-Bahn) a nebo klasické metro (U-Bahn). Koupit si můžete jízdenku na jeden nebo tři dny pro jednotlivce nebo výhodnější pro partnery. Jízdenka na den stojí 6,00 €  na tři dny 15 €. Pro turisty se ale nejvíce vyplatí CityTourCard, která nabízí neomezené cestování městkou dopravou a navíc s ní zíískáte i zajímavé slevy do více než 60 turistických atrakcí. Cena CityTourCard na jeden den je 10,90 € na tři dny 20,90 €.

Centrum jako nejlepší výchozí bod pro poznávání historie

Pokud chcete z Mnichova vidět co nejvíce, začnete jeho poznávání od centra, kde leží náměstí Marienplatz. Zde můžete obdivovat krásy historických památek jako je novogotická radnice Neues Rathaus, najdete zde například i Muzeum hraček, za vidění stojí také nejstarší kostel Mnichova St. Peterskirche – zde můžete navštívit vyhlídku, ze které jsou za dobrého počasí vidět i Alpy. Navštívit můžete i kostel Heiliggeistkirche. Nedaleko potom leží nejznámější kostel a chlouba Mnichova – Frauenkirche. V centru města najdete i řadu kaváren a luxusních obchodů, takže si můžete plnými doušky užít ruch velkoměsta. Přímo v centru se nachází také nádherná Anglická zahrada, která patří k největším a nejkrásnějším parkům světa. Krásu přírody nabízí i známá Zoo Hellabrunn – ta leží na okraji města. Z historických památek by vám neměl uniknout ani barokní zámek Nymphenburg. Dávná historie na vás dýchne i v sídle Ludvíka IV – Alte Hof.

Dávné i moderní umění téměř na každém rohu

Mnichov je i skvělým městem pro poznávání umění. Uniknout by vám rozhodně neměla návštěva Německého muzea, které je jedním z nejstarších a současně největších technických muzeí světa. Zajímavé je i Židovské muzeum. Pokud vás zajímavá výtvarné umění, zamiřte do jedné z mnichovských pinakoték – nejvíce uvidíte v Pinakothek der Moderne.

Olympijský stadion a Muzeum BMW – nejen pro muže

Pokud jste v Mnichově, nesmíte zapomenout navštívit Olympijský park, kde najdete sportoviště ale i řadu restaurací. Nedaleko stadionu leží proslulé Muzeum BMW, kde si můžete prohlédnout veterány i super moderní vozy. Tato dvě místa leží nedaleko sebe a dostanete se sem pohodlně metrem. Milovníci fotbalu by neměli zapomenout navštívit známou Allianz Arenu, která patří k nejúžasnějším fotbalovým stadionům světa.

Do Mnichova i za pivem a skvělým jídlem

Mnichov je město proslulé konzumací piva a pořádáním velkolepé pivní slavnosti – Oktoberfestu, který se koná na přelomu září a října. Nejen v tuto dobu ale můžete navštívit některou z obrovských mnichovských pivnic a poznat, jak se pije pivo z tupláku. V Mnichově si také můžete užít skvělé místní jídlo – své chuťové buňky připravte hlavně na maso a klobásky.