Maďarsko patří mezi Čechy k velice populárním turistickým cílům. Je to dáno především tím, že do Maďarska to z České republiky není daleko a tato země má hodně co nabídnout. Jezdíme sem za termálními lázněmi, krásnou přírodou a často si užíváme pobytu u Balatonu. Poradíme vám, na co si dát při cestě do Maďarska pozor.

Do Maďarska levně busem, vlakem i autobusem

Do Maďarska se pohodlně dostanete vlakem i autobusem. Vlaky i autobusy jezdí do hlavního města Maďarska – Budapešti i několikrát denně. Vlaky jsou vypravovány většinou z Prahy ale nástupních míst je více – jsou to především větší města jako jsou Pardubice či Brno. Autobusovou dopravu do Budapešti zajišťují Eurolines, Orangeways a také Student Agency. Se Student Agency se můžete dostat také do malebného maďarského městečka Győr, kde se nacházejí jedny z nejoblíbenějších termálních lázní. V případě, že chcete Maďarsko procestovat, vyplatí se vám, pokud vyrazíte automobilem. Letecky se do Budapešti dostanete s Czech Airlines.

Doprava po Maďarsku

K přepravě v Maďarsku se dá využít autobus i vlak. Ceny jízdného jsou srovnatelné. Nejvýznamnějším železničním přepravcem je společnost MÁV-START, která nabízí i cenově výhodné spoje z Budapešti (i jiných měst) k Balatonu. Všechny důležité autobusové spoje mezi městy i do oblíbených rekreačních středisek nabízí společnost VOLÁNBUSZ. Pokud cestujete autem, můžete se těšit na hustou silniční síť. Silnice jsou většinou v dobrém stavu. Poplatky se platí jen na 5 dálnicích. Před vjezdem na ně byste si měli zařídit virtuální dálniční známku – seženete ji hned na hranicích. Hledejte místo označené Vigneta nebo e-Vigneta. Musíte mít platný řidičský průkaz, vyžadováno je i havarijní pojištění. V Maďarsku platí nulová tolerance alkoholu za volantem.

Důležité informace při cestě do Maďarska

Měnou země je maďarský forint. 100 forintů je přibližně 9Kč. Vyplatí se vám, pokud si peníze vyměníte ještě v České republice. Zapište si tato čísla na tísňové linky: 107 policie, 104 záchranka, 188 první pomoc pro motoristy. V Maďarsku se na většině míst domluvíte bez problémů anglicky. Někde vám dokonce odpoví i česky.