Dublin je hlavním městem Irska, leží na jeho východním pobřeží v místě, kde se řeka Liffey vlévá do Irského moře. Město nabízí celou řadu turistických atrakcí. Dublin je zajímavý svou nezaměnitelnou atmosférou. Těšit se můžete na historickou architekturu, okouzlující parky, zajímavá muzea a plnými doušky si zde užijete i atmosféru pulzujícího velkoměsta. Jak se do Dublinu dostat a co rozhodně musíte vidět?

Cesta letadlem do Dublinu vyjde nejlevněji

Dublin je od Prahy vzdálen přibližně 1 900km. Protože město leží na ostrově, cesta autem nebo autobusem je poměrně komplikovaná a časově náročná. Lepší je využít letadlo. Dobrou zprávou je, že na trase Dublin – Praha provozuje pravidelnou linku nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Díky ní je možné sehnat zpáteční letenky do Dublinu i za cenu nižší než 3 000Kč. Stačí jen sledovat nabídku. Přímé lety nabízí také Aer Lingus P.L.C. – cena letenek je o něco vyšší, pohybuje se okolo 3 500Kč. Do Dublinu se můžete dostat i autobusem. Pokud koupíte jízdenku minimálně 1 měsíc předem, vyjde vás na  3600Kč, standardně ale stojí zhruba 5 300Kč. Jízdenky je možné koupit přes onlineBus.

Rozděleno na sever a jih

Město je řekou Liffey rozděleno na severní a jižní část. Mnoho turistů se tedy uchyluje k tomu, že si nejdříve prohlédnout zajímavosti jedné části a pak se vydají do druhé. Pravdou je, že severní část je spíše dělnická a jižní více kosmopolitní. Obě části mají ale hodně co nabídnout.

Procházka po jižní části Dublinu

Na jih od řeky Liffey na vás čeká nejstarší stavba města Katedrála Christ Church z 11. století a také St. Patrick´s Cathedral – katedrála zasvěcená patronovi země – sv. Patrikovi. Tato je největší v celém Irsku. V těsné blízkosti Christ Church si můžete prohlédnout expozici  Dublinia, která nabízí pohled do historie Dublinu. Pokračovat můžete k Dublin Castle – hradu, který je sídlem vlády a je zajímavý svou architekturou. Vaší další zastávkou musí být proslulá Trinity College. Jedná se o rozlehlý areál největší irské univerzity. Zažijete zde výjimečnou atmosféru v prostředí starobylých budov. Zajímavostí je, že můžete dokonce navštívit i sídlo vlády Government buildings a prohlédnout si i pracovnu premiéra. Pokud patříte mezi milovníky architektury, musí vaše kroky vést i na náměstí Merrion Square, kde se pokocháte gregoriánským stylem. V noci byste rozhodně měli navštívit čtvrť Temple Bar, ve které se nachází bary a restaurace – najdete ten, ve kterém začínala skupina U2? Zajímavostí jižní části je i proslulý pivovar Guinness Brewery. Můžete navštívit jeho muzeum a seznámit se s procesem výroby piva, čekají na vás i ochutnávky.

Procházka po severní části Dublinu

I když je severní část spíše dělnická, má turistům rozhodně co nabídnout. Její první zajímavostí je most Ha´Penny Bridge, který je symbolem Dublinu. Zavítat rozhodně musíte na O´Connell Street – široký bulvár, na kterém se tyčí památník Monument světla. Navštívit můžete známé Dublin Writers´ Museum, které je věnované dílům slavných literátů jako byli Jonathan Shift či James Joyce. Lákadlem je jistě i prohlídka palírny lahodné whisky – Old Jameson Distillery. Při procházce se jistě zadíváte i na justiční palác Four Courts.

Dublin jako na dlani a odpočinkový

Dublin nabízí i celou řadu dalších zajímavostí. Patří mezi ně rozhledna Smithfield Chimney, která původně sloužila jako komín. Město se může pochlubit nádhernými parky. Mezi nejkrásnější patří park St. Stephen´s Green. Za návštěvu stojí i Národní muzeum.

TIP – jestliže vyrazíte do Dublinu, budete mít co dělat, abyste jeho prohlídku za dva dny stihli. Vše si tedy naplánujte důkladně. K přesunu po městě můžete využít tramvaje, autobusy nebo i vlaky.