Lisabon je hlavní a současně největší město Portugalska, které je pro pohodově strávený víkend jako stvořené. Turistům nabízí impozantní historii, ruch moderního velkoměsta i specifickou místní kulturu. Ideální je pro milovníky teplejšího podnebí a pro ty, kdo se nebojí při poznávání města zažít trochu toho adrenalinu. Poradíme vám, jak se do Lisabonu dostat nejlevněji a na co si dát při cestě sem pozor.

Při koupi letenky se vyplatí sledovat nabídku

Lisabon leží cca 2900km od Prahy. Tuto vzdálenost je nejlepší překonat letadlem. Přímé spojení mezi Prahou a Lisabonem nabízí letecká společnost TAP Portugal. Ceny letenky do Lisabonu se u této letecké společnosti pohybují okolo 6 500Kč. Sehnat je ale můžete i levněji. Je nutné nabídku sledovat, protože TAP Portugal často nabízí i zajímavé slevy. Doba letu je cca 3 hodiny a 30 minut. Do Lisabonu se můžete dostat i nepřímým letem. Z hlediska financí vychází velmi dobře kombinace Swiss + Brussels Airlines s mezipřistáním v Curychu nebo Bruselu – v tomto případě je možné za letenku do Lisabonu zaplatit i méně než 5 000Kč nebo kombinace Lufthansa + Brussels Airlines s mezipřistáním ve Frankfurtu nad Mohanem. I v tomto případě zaplatíte méně než 6 000Kč. Z letiště se do Lisabonu můžete dopravit autobusem (pravidelné linky jezdí každých 20 minut) nebo si můžete vzít taxi. Cena autobusové jízdenky je 1.35€, za taxi zaplatíte přibližně 10€.

Připravte se na velkou jízdu!

První, co na Lisabonu zaujme, je jeho poloha. Město totiž leží v oblasti pahorků, takže se připravte, že vaše nohy dostanou zabrat. K přepravě po městě můžete využít metro, autobus nebo tramvaje. Právě tramvaje zajišťují přepravu na strmé kopce a jízda v nich je opravdovým zážitkem. Speciální typem přepravy je výtah Santa Justa – je vysoký 45 metrů a spojuje ulici Santa Justa s náměstím Carmo, které leží na kopci.

Co musíte v Lisabonu vidět

Pokud budete v Lisabonu, připravte se na přívětivou atmosféru. Na každém rohu najdete malebné kavárny a restaurace a i místní jsou k turistům velice příjemní. Vaší první zastávkou při prohlídce města může být majestátní Klášter svatého Jeronýma, který leží v přístavní čtvrti Belém. Stavba nabízí impozantní architekturu a je místem, odkud mořeplavci podnikali výpravy při poznávání světa. Najdete zde Památník objevitelů a mimo jiné i náhrobek slavného mořeplavce Vasca da Gamy. Nedaleko kláštera se tyčí symbol Lisabonu – Belémská věž (Torre de Belém) , která svým tvarem připomíná loď. Prohlédnout byste si dále měli karmelitánský klášter Convento do Carmo a archeologické muzeum, které se nachází v jeho útrobách. Vaše kroky by potom měly vést na impozantní náměstí v centru města – Praça do Comércio. Dominantou náměstí je socha krále Josefa I. Odtud se vydejte po hlavní třídě Rua Augusta na další skvostné náměstí Rossio. Toto náměstí lemují kavárny a je oblíbeným místem pro odpočinek. V blízkosti se nachází Castelo de São Horte – hrad svatého Jiří, odtud si užijete krásný výhled na město. Navštívit můžete také palác Casa do Alentejo, který uchvacuje arabským vzhledem. Lisabon nabízí i zajímavá muzea. Pokud patříte mezi milovníky výtvarného umění, navštivte Museu Caluste Gulbenkian, kde najdete díla známých malířů jako je Rubens, Rembrandt či Renoir. Zajímavostí je potom Museu do Azulejo, kde najdete sbírky tradičních portugalských kachliček, kterými se zdobí budovy. Zajímavostí města jsou spletité uličky a také vyhlídky miradouros, ze kterých se vám naskytnou nádherné pohledy na město. Mezi nejpopulárnější patří Santa Catarina, ze které se můžete kochat výhledem na řeku Tejo.

Na co si dát pozor

Cesta do Lisabonu nepředstavuje žádné riziko. Připravte se na rušné město a ještě rušnější noční život. Zvykem je dávat spropitné. Při pohybu po městě nespoléhejte na přesnost MHD. Pravdou je, že si zde vlastně každý jezdí, jak se mu zachce. Ceny jsou srovnatelné nebo vyšší než v České republice.