Holandsko se malý evropský stát, který je oblíbený mezi turisty každého věku. Oficiální jméno je Nizozemské království. Pokud plánujete cestu právě do této krásné rovinaté země, jistě oceníte několik praktických informací a rad, které vám přinášíme.

Doprava do Holandska

Dobrou zprávou je, že se do Holandska můžete dostat levně letecky. Do hlavního města Amsterodamu létá pravidelně hned několik aerolinek. Asi nejlevnější letenky nabízí easyJet. Letenky do Amsterodamu můžete koupit i u KLM či u Czech Airlines. Z Prahy se přímým letem dostanete i do Rotterdamu. Výhodné letenky do tohoto města nabízí transavia a s jedním přestupem také Lufthansa. Do holandského města Eindhoven nabízí levné letenky společnost Wizz Air. Odletovým místem je Brno. Pokud se rozhodnete pro cestu vlakem, můžete vsadit na Eurolines nebo Student Agency. Jezdí hned do několika měst a ceny jízdenek jsou nízké. Do Amsterodamu se také dostanete vlakem s Českými drahami.

Doprava v Holandsku

Po Holandsku se vyplatí cestovat vlakem. Vlakovou dopravu zajišťuje Nederlandse spoorwegen. Vlaky jezdí přesně a do všech velkým i malých měst. Jízdenky si koupíte na nádražích a použít můžete i automaty. V automatech můžete platit i platební kartou. Autobusová doprava není v Holandsku moc spolehlivá ani pohodlná. Velmi výhodné je, pokud si půjčíte automobil. Silnice jsou v dobrém stavu, počítat ale musíte v vyšší cenou pohonných hmot. Zvláštním způsobem je cestování lodí. Můžete si pronajmout člun či hausbót. Pokud si ale chcete Holandsko opravdu vychutnat, poznávejte jeho krásy na kole.

Na co si dát pozor

V Holandsku se platí eurem. Domluvíte se zde snad všemi světovými jazyky. Pozor si dejte na kapesní zloděje, hlavně ve větších městech. Nevyplácí se kempovat mimo místa k tomu určená (hrozí vysoká pokuta), ani u sebe přechovávat předměty, kterými byste mohli někoho ohrozit – jsou to nože, pepřový sprej apod. Jejich nošení může být vnímáno jako nepovolené ozbrojování.