Jestliže přemýšlíte, do jakého evropského města ještě zavítat, máte rádi historii a přírodu, jste romantická duše a chcete si užít adrenalin, potom i pro vás bude Kodaň správnou volbou. Tato dánská metropole totiž nabízí od každého trochu, a proto uspokojí i ty nejnáročnější turisty. Co musíte při návštěvě Kodaně vidět a zažít?

Letenky do Kodaně i za méně než 2500Kč

Kodaň je od Prahy vzdálená zhruba 800km, z tohoto logicky vyplývá, že nejlepší je pro cestu do Kodaně zvolit letadlo. Dobrou zprávou je, že letenky do Kodaně nejsou příliš drahé. Z Prahy létá do Kodaně aerolinka Norwegian a Czech Airlines. Vybrat si můžete letenku od jedné nebo je kombinovat. V obou případech můžete pořídit letenku do Kodaně i za méně než 2 500Kč. Ceny zpátečních letenek se na přibližně stejné výši – okolo 3 000Kč drží po celý rok.

Po Kodani se můžete pohybovat mnoha způsoby  

Co se týče dopravy, patří Kodaň k velmi dobře organizovaným městům. Využít zde můžete hned několik typů dopravních prostředků. Chloubou města je extra moderní metro, přepravovat se také můžete autobusy nebo příměstskými vlaky. Poměrně levně vyjde i taxi. Zajímavostí dopravy jsou Ferries – vodní autobusy. V Kodani si můžete půjčit i kolo –  stojany se nacházejí na mnoha místech města. Při jízdě MHD si dejte pozor, jestli máte dobrou jízdenku. Kodaň je totiž rozdělena do několika pásem.

Kodaň a její historické parády

Kodaň je historickým městem, takže se můžete těšit na prohlídku celé řady krásných budov. Přímo v centru stojí Zámek Rosenborg vystavěný v renesančním stylu, v jehož okolí se nachází nádherný park. Za vidění jistě stojí Christiansborg – dřívější sídlo dánských panovníků a současné sídlo parlamentu. Zajímat by vás měl i Zámek Amalienborg – hlavní sídlo dánských panovníků. V zámku můžete navštívit zajímavé muzeum. Naproti královskému sídlu najdete krásný kostel Frederiks Kirke. Navštivte také věž Rundetarn, která slouží jako vyhlídka a veřejná observatoř. Prohlídka historických skvostů jistě musí pokračovat k Burzovnímu paláci Borsen, který je považován za nejkrásnější stavbu Kodaně – obdivovat jistě budete nejen jeho 54m vysokou spirálovitou věž. Při procházení historického centra města byste se měli zastavit na náměstí Kongens Nytorv, na kterém se mimo jiné nachází i budova Národního divadla. Čilý ruch a řada obchodů vás čeká na náměstí Rådhuspladsen. Malebností zaujme malé náměstí Grabrodretorv. Mezi populární historické stavby patří i kostel Vor Frelsers Kiele s impozantní věží, která nabízí krásný výhled na město. Nedaleko kostela se nachází velká kodaňská zajímavost a sice autonomní oblast Christiania, která je domovem vyznavačů alternativního života z celého světa. V Kodani můžete navštívit také několik muzeí – za pozornost stojí Dánské Národní muzeum s mimořádně bohatými expozicemi.

Za Malou mořskou vílou

Socha Malé mořské víly je světově proslulým symbolem Kodaně, takže byste ji rozhodně neměli vynechat. Najdete ji v Kodaňském přístavu. Po prohlídce sochy a přístavu se můžete vydat na nedalekou vojenskou pevnost Citadelu, která nabízí i pobyt v krásném parku.

Nyhavn je chloubou Kodaně

Dalším místem, které rozhodně musíte navštívit, je menší přístav Nyhavn. Jedná se o velmi rušné místo, které je oblíbeným cílem turistů i místních obyvatel. V přístavu se můžete pokochat krásnou architekturou domů a odpočinout si můžete v jedné z mnoha kaváren nebo restaurací. Odtud se můžete po vodě vydat na vyhlídkovou jízdu po přístavu.

Zábava na konec

Svou víkendovou prohlídku Kodaně můžete ukončit v populárním zábavním parku Tivoli, který se nachází nedaleko hlavního vlakového nádraží. Najdete zde atrakce, restaurace, impozantní květinové výzdoby a zajít sem můžete dokonce i na koncert.