Pokud patříte mezi milovníky orientální kultury, chcete cestovat bezpečně a zároveň se nechcete vydávat na žádné dlouhé cesty, vyrazte právě do Istanbulu. Hlavní město Turecka nabízí impozantní přehlídku dávných kultur, ruch moderního velkoměsta a tajemné kouzlo Orientu. Poradíme vám, na co se při cestě do této orientální perly připravit.

Doprava do Istanbulu – levněji z Vídně

Vzdálenost mezi Prahou a Istanbulem je přibližně 2 000km. Vzhledem k této vzdálenosti je nejpohodlnější letecká doprava. Z pražského Letiště Václava Havla létá pravidelně do Istanbulu hned několik aerolinek. Patří mezi ně Turkish Airlines či airBaltic. Letenka na přímý let Praha – Istanbul se stabilně drží v rozmezí 7 000Kč až 9 500Kč. Levněji koupíte letenku v případě, pokud ji rezervujete s předstihem cca dvou měsíců. Z hlediska ceny je výhodnější, pokud vsadíte na nepřímý let. V případě nepřímých letů se cena zpáteční letenky nedostává výše než nad 5 500Kč. Využít můžete kombinace hned několika leteckých společností. Dobře funguje například kombinace Austrian Airlines + Ukraine International s přestupem ve Vídni nebo v Kyjevě, dále také Austrian Airlines + Swiss s přestupem ve Vídni nebo v Curychu nebo Air France + Alitalia s přestupem v Paříži. Pokud se chcete přestupům vyvarovat, můžete zvolit odlet z Vídně. V tomto případě se dají sehnat zpáteční letenky za cenu okolo 5 000Kč. Z Vídně vyjdou letenky nejlevněji s Pegasus Airlines.

Na letištích si dejte pozor!

Istanbul disponuje dvěma letišti – Ataturk Airport a Sabina Gökçen Airport. Ataturk Airport leží v evropské a Sabina Gökçen Airport v asijské části města. Z obou letišť se do centra Istanbulu dostanete poměrně snadno. Dejte si ale dobrý pozor na cenu jízdenky autobusu. Turci to na vás budou zkoušet a pokud se vám cena bude jevit vysoká, klidně z autobusu vstupte a nastupte do jiného. Určitě vám nabídnou levnější cenu.

Krásy Istanbulu jsou nezapomenutelné

Istanbul je město, které nabízí starobylé památky a všechny vymoženosti moderního velkoměsta. Většinou jsou v těšné blízkosti, takže se návštěva Istanbulu stává skutečně netradiční záležitostí. Nejvíce zajímavostí nabízí centrum města, které je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Centrum nabízí historii i modernu. Nachází se zde nejluxusnější obchody, hotely i restaurace. V centru Istanbulu – ve Starém městě stojí dvě nejznámější mešity. Je to mešita Sultan Ahmed a Hagia Sofia. Mešita Sultan Ahmed je součástí zajímavého komplexu, který vás uchvátí nádhernou architekturou. Mešita Hagia Sofia dnes slouží jako muzeum a patří k nevětším k náboženským stavbám na světě. Vaší pozornosti nesmí uniknout ani Sulejmanova mešita, která je dominantou města a také Palác Topkapi, který sloužil jako sídlo osmanských sultánů. Nedaleko paláce najdete velkou zajímavost – mauzolea sultánů a jejich rodin. Vaší pozornosti by neměla ujít ani Tulipánová mešita, která vás uchvátí krásou osmanského baroka. Z historických památek, které musíte vidět, je to dále Konstantinův sloup – nejstarší stavba města, Galatská věž, ze které je nádherný výhled na celé město, Galatský most a Ortaköy – malebná mešita se dvěma minarety, která leží nedaleko Bosporského mostu.

Na Grand Bazar si vymezte i několik hodin

Každý návštěvník Istanbulu musí rozhodně navštívit Grand Bazar. Jedná se o monstrózní zastřešené tržiště v centru města. Připravte se na spletité uličky a mnoho rozličných obchůdků s ještě rozličnějším zbožím. Pokud budete chtít něco koupit – připravte se na smlouvání, které je v Turecku skoro národním sportem.

Na co si dát v Istanbulu pozor

V Istanbulu stejně jako v jiných částech Turecka je dodržován islám. Dávejte si tedy dobrý pozor na všechna omezení a pravidla. Zejména ženy se mohou dostat do problémů. Obrňte se také trpělivostí – někteří prodejci jsou velmi vlezlí. Měnou Turecka je Turecká lira – 1TRY je přibližně 9Kč. Ceny jsou podstatně nižší než v České republice. Při přepravě v Istanbulu můžete použít MHD – nejlepší jsou autobusy a trolejbusy. Můžete si půjčit i automobil, ovšem doprava je mnohdy zmatená a často se vyskytují zácpy.