Edinburgh je hlavním městem Skotska, které leží v malebné krajině zálivu Firth of Forth. Toto půlmilionové město bylo dlouhou dobu pro turisty velkou neznámou. Dnes ale patří k velice populárním destinacím a víkend zde bude jistě i pro vás úžasným zážitkem.

Doprava do Edinburgh

Pokud se rozhodnete pro víkend Edinburghu, vyplatí se vám, pokud budete sledovat nabídku levných letenek od easyJet. Tato letecká společnost vypravuje z Prahy i několik letů týdně a ve zvyku má pořádat i zajímavé slevové akce. Zpáteční letenku do Edinburghu je tak možné získat i za méně než 2 500Kč. Z Prahy do Edinburghu létají také Brussels Airlines, cena letenky se ale pohybuje okolo 5 000Kč a Jet2 – u této aerolinky zaplatíte průměrně 3 000Kč. Jet2 nabízí odlety z Prahy v pátek a zpáteční let v pondělí, takže je z hlediska víkendového pobytu ideální volbou.

Edinburgh jako jedno z nejpůvabnějších měst

Edinburgh je město s bohatou historií, která na jeho podobě zanechala nezaměnitelné stopy. Ráz města je tak jedinečný a mnohými je právě Edinburgh označován jako nejkrásnější město světa. Dobrou zprávou pro cestovatele je, že Edinburgh není příliš rozlehlý, téměř vše zajímavé se nachází přímo v centru, takže při prohlídce ušetříte za dopravu. Jestliže chcete ušetřit na vstupném, pořiďte si Edinburgh Pass.

Co musíte vidět

Téměř celý víkend strávíte v historickém centru města a budete mít co dělat, abyste si vše stihli prohlédnout. Ještě než se vydáte poznávat krásy centra, vyrazte na Edinburský hrad. Tyčí se na kopci nad městem a jeho návštěva rozhodně stojí za to. V hradu si můžete prohlédnout i královské korunovační klenoty. Z kopce je navíc nádherná vyhlídka na celé město. Od hradu se vydejte po Royal Mile – je to série ulic, která měří téměř 2 kilometry a lemuje ji celá řada historických budov. Nejvýznamnější z nich je monumentální katedrála St. Giles Cathedral. Na Royal Mile se nachází také množství obchodů, restaurací a kaváren. Na konci Royal Mile vás čeká palác Holyrood Palace, který slouží i jako letní královské sídlo. Prohlédnout si můžete jeho interiér i nádherné zahrady. V zahradách se nachází velká zajímavost – vyhaslá sopka Arthur’s seat. V blízkosti paláce leží moderní budova Skotského parlamentu. Pokud jste v centru, měla by vás zajímat ulička Mary King’s Close. Zde najdete vstup do podzemí a můžete nahlédnout na ruiny města, které leží pod Edinburghem. Za návštěvu jistě stojí Calton Hill – kopec, ze kterého se vám naskytne fascinující pohled na město. Pro milovníky pohybu bude výzvou výstup na Scott Monument, který leží nedaleko vlakového nádraží. Nabízí opět krásnou vyhlídku z několika výškových plošin. Pokud si chcete po prohlídce města odpočinout, vyrazte na pláž Portobello Brach, žije to tu po celý rok.

Our Dynamic Earth a další zajímavosti 

Ve městě se nachází Our Dynamic Earth – jedná se o speciální výstavu s interaktivními prvky, které vám představí minulost, přítomnost a budoucnost planety Země. Velice populární se také interaktivní instalace a sbírka optických klamů Camera Obscura. Za návštěvu kromě těchto moderních výstav stojí také Skotská národní galerie.

Edinburgh je poměrně klidné město, takže při cestě sem nejsou potřeba žádná zvláštní opatření. Pokud ale chcete zažít trochu adrenalinu a třeba se i bát, absolvujte noční prohlídku města s průvodcem po stopách duchů a tajemných zákoutí města.