Švédsko – tato severská země vás uchvátí. Pokud nejste milovníci příliš teplého počasí, máte rádi přírodu, klid a pohodu, je pro vás právě Švédsko ideálním místem pro trávení dovolené. Na co si dát pozor, jak se do Švédska dostat a jak nejlépe zvládnout místní dopravu?

Doprava do Švédska

Do hlavního města Švédska – Stockholmu se dostanete letecky s Czech Airlines, Norwegian a Scandinavian Airlines. Ceny letenek se moc neliší. Letecky se dostanete také do Malmö a Göteborgu i na další menší letiště. V těchto případech ale počítejte s minimálně jedním přestupem a tedy i s vyšší cenou. Pokud se bojíte létat, můžete do Švédska vyrazit autobusem. Do mnoha Švédských měst pravidelně jezdí BOHEMIAN LINES. Student Agency nabízí pravidelné autobusové spojení do měst Göteborg, Halmstad, Helsingborg, Uddevalla a Varberg.

Doprava ve Švédsku

Pokud chcete Švédsko pohodlně procestovat, vyplatí se vám, pokud si půjčíte automobil. Dejte si ale pozor na přesné dodržování předpisů, pokuty jsou hodně vysoké. Dodržujte hlavně rychlost. V obcích je nejvyšší povolená rychlost 50km/h, mimo obce 70km/h, na rychlostních silnicích 90km/h a na dálnicích 110km/h. Dopravní značky i systém je velmi podobný českému. Mýtné se na dálnicích neplatí, takže ušetříte. Mýtné musíte zaplatit jen na mostě Öresund nebo při vjezdu do Stockholmu ve všední dny. Pokud necestujete autem, zvolte raději autobusy. Síť je hustá, ceny poměrně nízké. Pokud chcete vrazi do severní části Švédska – Laponska, je lepší zvolit vlak.

Na co si dát pozor

Švédsko je bezpečné, ovšem není doporučováno spát mimo k tomu určené oblasti. Může dojít k přepadení a krádeži. Pozor si dejte na to, že ve Švédsku je zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti – toto přísné omezení platí i pro pivo. Je také zakázáno kouřit v restauracích. Auto byste měli parkovat jen na místech k tomu určených.