Řím

Italský Řím se právem řadí mezi nejimpozantnější města Evropy. Přezdíváno je také jako Věčné město. Pokud i vaše cesty povedou do Říma, připravte se na to, že vás město pohltí svou jedinečnou atmosférou. Navštívit je možné úžasné historické památky a řadu romantických míst. Pokud vyrážíte na víkend, počítejte s tím, že nebude času nazbyt. Řím totiž nabízí unikátní podívanou téměř na každém rohu.

 Do Říma levně díky nízkonákladovce

Do Říma pravidelně z Prahy létá nízkonákladová letecká společnost Wizz Air. Pokud budete sledovat její nabídku, můžete sehnat zpáteční letenku do Říma i za méně než 2 000Kč. Je ale nutné pravidelně sledovat různé akce. Do Říma se můžete dostat i s jinými společnostmi, v tomto případě je ale cena letenek vyšší– obvykle zaplatíte cca 4 000Kč. Cestovat můžete i autobusem, ovšem připravte se na několika hodinovou jízdu. Za autobusovou jízdenku zaplatíte zhruba 3 000Kč. Do Říma se dá dostat i vlakem, ovšem tento způsob přepravy je drahý a cesta je dlouhá. Nejlepší je vyrazit z Vídně.

 Antické památky v srdci města – zaberou minimálně jeden den

Řím je proslulý především množstvím antických památek, které sem lákají tisíce turistů. Nejznámější z nich je Koloseum – impozantní antické divadlo, které bylo pochází z roku 80. Tím můžete začít. Od Kolosea se můžete vydat na proslulé a nejstarší místo Říma – Forum Romanum – toto náměstí bylo v minulosti centrem všeho dění. Najdete zde pozůstatky chrámů a prohlédnout si můžete nádherné vítězné oblouky. Z tohoto místa to již není daleko na Cirkus Maximus – starověkou arénu, kde se konaly různé závody. Dnes plocha nabízí plno zeleně a je ideálním místem k relaxaci. Vaší další zastávkou by měl být pahorek Kapitol. Dostanete se na něj přes náměstí Piazza del Campidoglo, které lemují tři paláce (mohutností zaujme hlavně Palazzo Senatorio) a přístup k němu vede přes velkolepé schodiště, které navrhl Michelangelo Buonarroti. Cesta za antickou historií by měla pokračovat do pozůstatků mohutných Caracallových lázní. Prohlídku antických skvostů můžete zakončit návštěvou Andělského hradu – tato kruhová stavba zaujme monumentálností a vede k ní nádherný most lemovaný sochami andělů.

 Fontány několikrát jinak

Při prohlídce Říma budete narážet na malé i větší fontány. Řím je totiž mimo jiné proslaven i důmyslným vodovodním systémem. Uniknout vám ale rozhodně nesmí prohlídka Fontány di Trevi, která je jedním ze symbolů města. Nádherná je také barokní Fontana della Barcaccia, která leží pod úžasnými Španělskými schody.

 Kostely a baziliky – můžete si vybírat

Řím je doslova přesycen různými kostely a bazilikami. Většina z nich je přístupná a v některých ani nemusíte platit vstupné. Jejich návštěvu si rozhodně dopřejte. Za prohlídku například stojí Romulův chrám či Chrám Antonina a Faustiny. Uniknout by vám neměla ani prohlídka alespoň jedné ze čtyř papežských bazilik.

 Vatikán je téměř povinnost

Návštěva Říma by se rozhodně neměla obejít bez prohlídky Vatikánu – nejmenšího státu světa, který leží přímo v srdci Říma. Vatikán je papežským sídlem, takže zde můžete obdivovat církevní stavby. Centrem Vatikánu je skvostné Svatopetrské náměstí (Piazza San Pietro), které uchvátí svou velikostí a krásou. Na území Vatikánu můžete také navštívit Baziliku svatého Petra – Basilica di San Pietro in Vaticano a další.

 TIP

Řím je úžasné město, které nabízí nespočet skvostných staveb. Pokud se po Římě pohybujete pešky, což je asi nejlepší, nechoďte zpět vždy stejnou cestou. Ulice v Římě jsou dobře značené a na konci i zdánlivě nehezké ulice můžete najít nádherné místo. Pokud jste v Římě, nezapomeňte navštívit místní restaurace a vychutnat si tradiční italské jídlo.