Budapešť je hlavním městem Maďarska, rozkládá se po obou březích mohutného Dunaje a je osmým největším městem Evropské unie. Každý rok láká Budapešť tisíce turistů. Má totiž co nabídnout. Pokud nevíte, kde strávíte víkend, zkuste o Budapešti uvažovat, protože rozhodnutí k návštěvě této metropole rozhodně nebudete litovat. Váš víkend bude nabitý a čeká vás celá řada zajímavostí.

Do Budapešti se pohodlně dostanete vlakem a výhodně i autobusem

Čeští turisté mají tu výhodu, že to není z České republiky do Budapešti daleko. Z Prahy je to po silnici zhruba 550km, takže můžete vyrazit i autem. Cesta autem je pohodlná, protože z větší části vede po dálnicích či rychlostních silnicích. Vzhledem ke kratší vzdálenosti se do Budapešti vyplatí cestovat vlakem nebo autobusem než letecky. Do Budapešti létá pravidelně Czech Airlines a za zpáteční letenku zaplatíte i více než 3 000Kč. Cesta vlakem vás vyjde při běžné rezervaci na zhruba 1 400Kč. Pokud ale budete sledovat akce Českých drah nebo koupíte jízdenku s předstihem, můžete se do Budapešti a zpět dostat i za cenu okolo 1 000Kč. Podobnou sumu zaplatíte i za autobusovou jízdenku. Z Prahy do Budapešti pravidelně jezdí Orangeways Budapest – cena zpáteční jízdenky se pohybuje okolo 1 100Kč. Za 1 000Kč se do Budapešti dostanete s Eurolines.

S Budapest Card ušetříte na dopravě i vstupném

Budapešť je poměrně rozlehlé město, takže je lepší při prohlídce jeho krás využít městskou hromadnou dopravu. Stejně jako i v jiných velkých evropských městech si můžete i v Budapešti koupit speciální kartu, díky které získáte volné jízdné a také slevy na vstupné či jídlo v restauracích. Koupit si můžete Budapest Card na 24 i na 48 hodin. Budapest Card na 24 hodin stojí přibližně 390Kč a na 48 hodin 650Kč. Specialitou je, že díky kartě získáte i volný vstup do proslulých termálních lázní Lukacs Bath.

Za historickými i moderními památkami

Budapešť je město, které má za sebou poměrně bouřlivou minulost. Dříve se například dělila na dvě samostatná města – Budu a Pest, dnes jsou to již symbolické části města, které od sebe dělí řeka Dunaj. Poznávání města můžete začít u Országház – velkolepé budovy parlamentu, která je dominantou města. Parlament leží na břehu Dunaje a krásný pohled se na něj naskýtá i noci. Prohlédněte si i přilehlé náměstí Kossuth Lajos tér. Pokračovat můžete na proslulou Andrássyho třídu. Na ní vás čekají historické památky, muzea i luxusní obchody. Na konci Andrássyho třídy najdete Náměstí hrdinů, na kterém stojí Památník Tisíciletí. Náměstí hrdinů je dobrým výchozím bodem pro další cestu po Budapešti. Vyrazit odtud můžete například do ZOO nebo do zábavního centra Vidám, kde najdete i unikátní dřevěnou horskou dráhu. Vaší další zastávkou by měl být majestátní Budínský hrad. Najdete ho na vrchu Várhegy. Zajímavostí je, že od hradu vede lanovka na náměstí Clark Adám. Přímo pod hradem se také nachází známý most Széchenyi Lánchíd, který je prvním mostem přes Dunaj. Za vidění stojí i další budapešťské mosty – nejznámější je Most svobody a Alžbětin most.

V Budapešti si musíte užít relax

Jestliže jste v Budapešti, vymezte si třeba tři hodinky času a navštivte místní termální lázně. Navštívit můžete termální lázně Gellért, Palatinus nebo Széchenyi. Odpočinkové odpoledne si můžete užít i v jednom z krásných parků. Navštívit byste rozhodně měli Markétin ostrov (Margit sziget) ležící v centru. Navštívit zde můžete malou ZOO nebo si prohlédnout impozantní japonské zahrady. Uvidíte zde i Hudební fontánu – v létě se můžete těšit i na světelnou show. Za prohlídku jistě stojí i Városliget – sad s velkým umělým jezerem. Velkou zajímavostí je potom Park soch z doby socialismu, ve kterém najdete 40 soch z období socialismu. Z návštěvu jistě stojí i Rybářská bašta (Halászbástya) a Tržnice (Vásárcsarnok).

Nezapomeňte na víno, guláš a jiné speciality

Při návštěvě Budapešti rozhodně musíte zavítat do jedné z místních restaurací. Objednejte si místní speciality – mezi nejlepší samozřejmě patří guláš nebo klobásky a dopřejte si i lahodnou chuť Tokajského vína! Návštěva restaurace může být příjemným ukončením zajímavého výletu po Budapešti.