Drážďany jsou druhým největším městem německého Saska. Jsou významným historickým i kulturním centrem své oblasti, takže rozhodně stojí za návštěvu. Jejich obrovskou výhodou je, že leží doslova za humny. Takže o jejich návštěvě snad není nutné dlouze váhat. Jaká je nejlepší cesta do Drážďan a na co se při prohlídce tohoto města můžete těšit?

Autem, vlakem nebo lodí?

Drážďany leží pouhých 150km od Prahy, takže se sem můžete pohodlně a levně dostat hned několik způsoby. Pokud máte automobil, cesta vám bude trvat nejkratší dobu. Jestliže nechcete řídit, můžete volit mezi dopravou autobusem, vlakem nebo lodí. Zpáteční vlaková jízdenka z Prahy vás vyjde na 790Kč, možné je ale koupit ji i slevou – pokud koupíte v dostatečném předstihu nebo jste držitelem některé ze slevových karet Českých drah.  Zajímavostí je, že pokud koupíte jízdenku u Českých drah, dostanete k ní slevu na vstupné do významných památek a muzeí Drážďan jako je Rezidenční zámek, Albertinum a Obrazárna starých mistrů. Autobusovou linku zajišťuje Student Agency i Eurolines. Z Prahy se do Drážďan se Student Agency dostanete i za 710Kč, u Eurolines zaplatíte za zpáteční jízdenku Praha – Drážďany 840Kč. Netradiční možností, jak se do Drážďan dostat, je plavba lodí. Lodě vyplouvají z Děčína a po cestě si prohlédnete malebnou krajinu Českého Švýcarska.

Nadšení téměř na každém kroku

I sami Němci o Drážďanech říkají, že patří mezi jejich nejkrásnější města a není divu, Drážďany lákají především na jedinečnou atmosféru barokní architektury i mnoho dalších zajímavostí. Nejvýznamnější památkou města je Zwinger. Jedná se o komplex barokních budov. Nacházejí se zde umělecké sbírky a pokochat se můžete i vyhlídkou z několika teras. Za prohlídku stojí hlavně Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister). V centru města na vás čeká hned několik krásných kostelů. Prohlédněte si zejména Frauenkirche – Kostel Panny Marie, najdete ho náměstí Neumarkt v centru a katedrálu Nejsvětější Trojice, kterou zdobí 78 nádherných soch. Pokochat se můžete také pohledem na Saskou státní operu Semperoper (samozřejmě můžete navštívit i představení, lístky je ale nutné rezervovat dopředu). V severní části Starého města leží Residenzschloss – prohlédnout si můžete vnitřní expozice věnované historii města nebo i vystoupat na Hausmannovu věž a užít si výhled na město. Při prohlídce Drážďan nesmíte vynechat Terasy Brühl (Brühlsche Terrasse), původní zahrady, které se táhnou po levém břehu Labe. Jsou příjemným odpočinkovým místem. Nádherný je také Zámek Pillnitz a jeho zahrady, kde si můžete odpočinout po náročném dni. Uniknout by vám neměla ani prohlídka Paláce ve Velké zahradě – Palais im großen Garten, čeká vás procházka skvostnými francouzskými zahradami, najdete zde i rozmanité fontány.

Drážďanská rarita

Drážďany se mohou pochlubit světovou raritou. Je jí Fürstenzug – největší nástěnný obraz z porcelánových kousků na světě. Najdete ho na ulici Augustusstrasse.

Muzea s neobvyklými expozicemi

Drážďany nabízí klasická i netradiční muzea. Mezi ta netradiční patří vědecké Muzeum hygieny , kde najdete i velice populární interaktivní výstavu Člověk jako dobrodružství. Navštívit můžete také Dopravní muzeum Drážďany nebo jedinečné Drážďanské muzeum energie.