Vídeň patří mezi nejzajímavější evropská města – nabízí krásu historických památek, ruch moderního velkoměsta, romantická zákoutí i řadu příležitostí pro nákupy nejen luxusního zboží. Za víkend tak můžete vidět celou plejádu zajímavostí a užít si nádherné chvíle.

Ještě než vyrazíte objevovat krásy města

Ve Vídni se vyplatí využívat k přepravě městskou hromadnou dopravu. Využít můžete trolejbusy, autobusy i metro. Ušetřit můžete díky Vienna Card. S tuto kartou můžete cestovat MHD po dobu 72 hodin. Karta stojí 19,90 Euro. Kromě volného využívání MHD s kartou získáte slevy na vstupy do vybraných památek. Koupit ji můžete v turistických infocentrech, ve vybraných hotelech či na internetu.

Za historií i nákupy do centra

Prohlídku Vídně můžete začít v jejím srdci. Za vidění jistě stojí radnice Rathaus – prohlédnout si na ní můžete zejména ozdobné architektonické prvky. Radnice je vystavěna v novogotickém stylu a v jejím okolí bývá poměrně rušno (pořádají se zde například i nádherné vánoční trhy). Po prohlídce radnice si můžete odpočinout v přilehlém parku a poté vyrazit za poznáním dalšího architektonického skvostu – Rakouského parlamentu. Cesta trvá několik minut a vede přes bulvár Ringstrasse. Budova parlamentu je přístupná veřejnosti a její zajímavostí  je Sloupová hala, díky které si na chvíli můžete připadat jako ve starověkém Řecku. Na Ringstrasse se nachází i Hofburg – bývalé sídlo rakouské dynastie. Nachází se zde i expozice císařské Klenotnice.

I z ptačí perspektivy

Další vaší zastávkou při obhlídce centra by jistě měla být Vídeňská opera (Staatsoper), která se také nachází na bulváru Ringstrasse. Pokud chcete zajít na představení, je nutné lístky rezervovat hodně dopředu. Hned vedle opery stojí světově proslulý Hotel Sacher. Ve zdejší kavárně si můžete odpočinout a vychutnat originální Sacher dort. Od opery se přesuňte k obhlídce monumentálního Dómu Svatého Štěpána (Stephansdom), který se nachází na náměstí Stephansplatz. Zde můžete vystoupat na rozhlednu v jižní věži (věž měří 137m) a prohlédnout si Vídeň z ptačí perspektivy. V blízkosti Stephansdom se nachází obchody s luxusními značkami – milovníci luxusu a módy si zde přijdou na své. Za prohlídku jistě stojí i kostel Svatého Karla Boromejského (Karlskirche), který se řadí mezi největší barokní stavby a uchvátí bohatou výzdobou. Kostel stojí na náměstí Karlsplatz. Z tohoto místa můžete vyrazit pěší procházkou (cesta trvá cca 15 minut) k zámku Belvedere, zde objevíte krásy zámeckých expozic i přilehlého parku. Pokud si od historických památek chcete odpočinout, zavítejte k neobvyklé stavbě Hundertwasserhaus – překvapuje extravagantní architekturou a nachází se v ní i útulná kavárnička.

Zámek Schönbrunn (Schloss Schönbrunn) – zabere i několik hodin

Pokud jste ve Vídni, nesmíte zapomenout navštívit proslulý barokní zámek Schönbrunn, který je ukázkou velikosti Habsburské říše. Na prohlídku zámku i jeho okolí si klidně můžete vyčlenit celý den. Navštívit můžete zámecké komnaty, poté si prohlédnout nádherné scenérie přilehlého parku, pokračovat můžete v zoologické zahradně a za pozornost jistě stojí i Muzeum císařských kočárů. Po celodenní námaze si můžete vychutnat lahodnou kávu v altánu Gloriete, odkud je okouzlující výhled na zámek.

Prater si nechte na konec

Mezi nejznámější vídeňské turistické atrakce patří samozřejmě zábavní park Prater. Nejlepší je navštívit ho v noci, kdy si užijete i hru světel. Nachází se zde řada adrenalinových atrakcí, na kterých se vyřádí děti i dospěláci. Počítejte s tím, že i zde můžete strávit několik hodin. Adrenalinová zábava bude jistě příjemnou tečkou za vaším víkendovým pobytem…