Londýn to rozhodně není jen mlha a déšť. Toto evropské město přitahuje svou jedinečností. Nachází se v něm celá řada zajímavých historických památek, moderní turistické atrakce, Londýn nabízí dokonalé kulturní vyžití pro mladší i starší ročníky a pobyt zde nemusí být ani tak drahý, jak se na první pohled může jevit. Během víkendového pobytu můžete „ochutnat“ všechny londýnské speciality. Stačí je, když si ve naplánujete a nebudete se loudat.

Letenka do Londýna se dá sehnat velice levně

Londýn patří mezi nejnavštěvovanější evropská města. Každoročně sem míří řada turistů ale i obchodníků, proto si tuto destinaci oblíbily i nízkonákladové letecké společnosti, které nabízejí letenky do Londýna někdy i za opravdu až směšně nízké ceny. Z Prahy se do Londýna můžete dostat levně především díky maďarsko-polské nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air a pravidelně do Londýna létá také easyJet. Ceny letenek nejsou příliš rozdílné. Obě aerolinky nabízejí letenky za cenu i nižší než jsou 2 000Kč. Výjimkou není ani zpáteční letenka za méně než 1 500Kč. EasyJet létá na letiště Londýn Gatwick, Wizz Air na letiště Londýn Luton. Do Londýna se můžete také dostat pohodlně z Brna. Letenku Brno – Londýn můžete koupit u Ryanair a dobrou zprávou je, že se ceny mohou pohybovat i pod 1 500Kč. Ryanair vypravuje lety na London Stansted. Pokud pro vás letadlo není vhodným dopravním prostředkem, můžete vsadit na autobus. Do Londýna pravidelně jezdí Eurolines a cena jízdenky se pohybuje okolo 3 100Kč. Za podobnou cenu nabízí cestu autobusem do Londýna i Student Agency.

Doprava po Londýně – organizace a přesnost

Pokud navštívíte Londýn a budete z něho chtít vidět co možná nejvíce, využívání londýnské MHD se nevyhnete. Dobrou zprávou je, že Londýn má jednu z nejlépe propracovaných sítí MHD. Využívat jistě bude metro – to má 6 zón, které mají tvar soustředných kruhů, takže je orientace v nich poměrně snadná, využít můžete i autobusy. Pro cestování MHD je výhodné si pořídit speciální cestovatelkou kartu, se kterou vyjde jízdné levněji. Koupit si můžete například Visitor Oyster card nebo i London Pass, se kterým získáte i výhodnější vstupy do různých turistických atrakcí.

Poznávání krás londýnského centra a královských památek

Při poznávání Londýna se opět vyplatí vyrazit nejdříve přímo do centra. Začít můžete prohlídkou Trafalgarského náměstí – Trafalgar Square, pokračovat dále na Oxford Street. Zde najdete desítky obchodů s luxusní módou, takže srdce každého nákupního maniaka jistě zaplesá. Nedaleko se nachází Piccadilly Circus – největší dopravní uzel Londýna. Vaše další kroky by měly směřovat k nejznámějšímu zvedacímu mostu Londýna – k Tower Bridge. Odtud to již není daleko k Tower of London – Paláci Jejího Veličenstva, který rozhodně stojí za návštěvu. Odtud se můžete vydat na průzkum dalších královských památek. Prohlédnout si jistě musíte Buckinghamský palác – oficiální londýnské sídlo britského panovníka, zde si můžete pořídit fotku se strážemi v klasických dlouhých čepicích a po prohlídce si odpočinout v hojně navštěvovaném Green Parku. Naproti paláci leží Westminster Abbey – Westminsterské opatství, kde se odehrávají nejdůležitější královské ceremonie a je zde pohřbena řada významných osobností. Po prohlídce pokračujte k Houses of Parliament

– Westminsterskému paláci, kde najdete i proslulou věž Big Ben. Obhlídka těchto nejznámějších dominant Londýna vám jistě zabere celý den. Prohlédněte si také monumentální Katedrálu svatého Pavla a pokud zbude čas, navštivte Kensington Palace – královskou rezidenci v Kensingtonských zahradách.

Londýn z výšky

Pokud chcete, můžete navštívit proslulé Londýnské oko (London Eye) – největší vyhlídkové kolo v Evropě, ze kterého budete mít Londýn a všechny jeho krásy jako na dlani.

TOP turistické atrakce

Londýn nabízí mnoho dalších zajímavých atrakcí. Mezi nejoblíbenější patří muzeum voskových figurín Madame Tussauds London, dále Shakespearovo divadlo Globe, za návštěvu stojí také City of London – moderní část Londýna s budovou připomínající vejce, za prohlídku jistě stojí i Britské muzeum či Národní galerie, kde můžete obdivovat díla světových malířů. Ujít by vám neměla ani Královská observatoř Greenwich, kterou prochází nultý poledník.

A na závěr – nezapomeňte ochutnat tradiční fish and chips a teplé pivo!