Petrohrad je po Moskvě druhým největším městem Ruska. Pokud toužíte po poznávání ruské kultury a památek, měl by být právě Petrohrad cílem vašeho víkendového pobytu. Toto poměrně mladé město – založeno bylo na počátku 18. století, má turistům hodně co nabídnout. Největšími lákadly jsou impozantní stavby, rušné bulváry, muzea a mnoho dalšího. Na co se při cestě do Petrohradu připravit a jak si zde můžete užít víkend naplno?

Doprava do Petrohradu

Vzdálenost mezi Prahou a Petrohradem je zhruba 2 000km. Pokud máte rádi pohodlné cestování, zvolte leteckou dopravu. Možností, jak koupit letenky do Petrohradu, se nabízí hned několik. Z Prahy zajišťuje přímou linku Czech Airlines a Aeroflot. Vybrat můžete z několika spojů denně. Cena letenky je u obou společností podobná a standardně se pohybuje v rozmezí 8 až 11 000Kč v závislosti na termínu. Doba přímého letu je 2hodiny a 35min.Koupit ale lze i letenku za méně než 6 000Kč. Cenově výhodnější je využít nabídku letecké společnosti Air Baltic, která vypravuje lety z Vídně. Let do Petrohradu je s jedním přestupem, který může ale trvat i několik hodin. Cena zpáteční letenky je ale v tomto případě nižší i než 5 000Kč. Do Petrohradu se můžete dostat i vlakem.

Benátky severu si jistě užijete!

Město Petrohrad leží na řece Něvě v místě, kde se vlévá do Finského zálivu. Město tak leží na mnoha ostrovech a díky tomu si získalo přezdívku Benátky severu. Ráz města je proto jedinečný a má své osobité kouzlo. Petrohrad nabízí celou řadu historických památek. Mezi ty, které rozhodně musíte vidět, patří Petropavlovská pevnost a k ní patřící Katedrála Petra a Pavla. Výstavba pevnosti je spojena se založením města. Uchvátí vás bohatě zdobené interiéry chrámu a projít se můžete i po hradbách. Nachází se zde také dvě muzea a hrobka ruských panovníků. V centru města se nachází Něvský prospekt – nejrušnější třída města, která začíná u Moskevského nádraží a dovede vás až ke kolosálnímu Zimnímu paláci. Zimní palác a především přilehlá Ermitáž, paří k místům, která dělají Petrohrad jedním z nejpopulárnějších měst. Na prohlídku Ermitáže si vyčleňte i několik hodin. Ve 300 sálech se nachází až 3 milióny artefaktů, takže je nutné dobře uvážit, který okruh si zvolíte. Mezi největší lákadla patří Da Vinciho malba Madona s dítětem. V blízkosti stojí Palác Admirality s impozantní pozlacenou věží ve tvaru jehly. Vaší pozornosti nesmí uniknout ani legendární Křižník Aurora, v jeho útrobách najdete námořnické muzeum. Pokud máte rádi výhledy, zamiřte ke katedrále svatého Izáka, pokud vystoupáte až nahoru, budete mít Petrohrad jako na dlani. Katedrála patří k největším na světě a její dominantou je zlatá kupole. Za prohlídku jistě stojí také Chrám Vzkříšení Krista s okouzlujícím interiérem. Dalším místem hodným vidění je Kazaňská katedrála, která se stylem podobá katedrále sv. Petra v Římě. Mezi nejpopulárnější turistická lákadla jistě patří kopie i Jantarové komnaty, kterou najdete v muzejním komplexu Carské selo, které leží cca 30km do Petrohradu.

TIP

Pokud chcete zažít něco opravdu jedinečného, vyrazte do Petrohradu v období od poloviny května do konce června. Je to totiž období, kdy nezamrzá řeka Něva a Petrohradem mohou proplouvat velké lodě. Mosty se v noci postupně zvedají a nabízí se tak opravdu jedinečný zážitek. Jsou to tzv. „bílé noci“.

Na co si dát pozor

Petrohrad je dnes již poměrně bezpečné město, přesto se najde několik věcí, na které je dobré si dávat pozor. Na pozoru se mějte především v noci, pokud zavítáte do odlehlejších částí města – zde je zvýšená kriminalita. Zejména ženy by se zde neměly pohybovat samy. Pozor si dávejte na osobní věci i během dne. Pokud možno, vyvarujte se nákupu alkoholických nápojů ve stáncích. Prodejci totiž často nabízí doma vyrobený alkohol, který by mohl poškodit vaše zdraví.