Bouřlivá, chaotická, malebná, pulzující, podmanivá, tajemná – taková je Neapol. Toto italské město ležící v Neapolském zálivu je považováno za jedno z neoriginálnějších měst světa. Zde strávený víkend proto rozhodně stojí za to! Připravte se na adrenalin. Jak do Neapole a na co se připravit?

Doprava do Neapole

Neapol leží v jižní části Itálie a od Prahy ji dělí vzdálenost 1 500km. Je tedy možné se sem dostat hned několika způsoby. Autem vám bude cesta trvat zhruba 15 hodin a povede přes dálnice. Výhodou je, že můžete navštívit i další italská města. Vyrazit můžete i autobusem. Připravte se zhruba na 24 hodinovou jízdu. Cena jízdenky se pohybuje okolo 4 000Kč a koupit ji můžete přes onlineBus. Nejvýhodnější je do Neapole letět. Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air nabízí přímý let a za zpáteční letenku do Neapole zaplatíte průměrně 3 500Kč. Lze ale sehnat i letenky mnohem levnější, stačí sledovat nabídku aerolinky. Záleží také na tom, v jakém období do města cestujete. Letenky jsou levnější mimo sezónu – tedy na jaře a na podzim. Doba letu je přibližně 2 hodiny a 30 minut.

Neapol má mnoho tváří

Neapol je specifická svým vzhledem. Město na první pohled vypadá špinavě a možná i trochu nebezpečně. Nenechte se ale mýlit. Jakmile se vydáte do ulic, Neapol vám ukáže svou krásnou tvář. Prohlídku města můžete začít v historickém centru, které je od roku 1995 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Centrum tvoří pro Neapol tolik typické úzké uličky Quartieri Spagnoli – budete možná překvapeni, co vše se vejde do tak malých prostorů. Z hlediska architektury nabízí město mnoho krásných památek. Kostely zde najdete snad na každém kroku. Mezi nejvýraznější patří katedrála Duomo, vedle které najdete vstup do úchvatného neapolského podzemí. V srdci historického centra se nachází klášter sv. Kláry, který okouzlí i přilehlými zahradami. Nedaleko se nachází Nový kostel Páně s interiérem, který je zdoben zlatým štukováním. Navštívit byste měli i neapolské hrady. Úžasný je středověký hrad Castel dell’Ovo ležící na pobřeží, Hrad sv. Eliáše – ten se nachází na kopci Vomero a nabízí úchvatný výhled na město, vidět byste také měli Hrad Maschio Angioino a Královskou rezidenci Capodimonte. Pokud chcete historii měst poznat detailněji, navštivte Národní archeologické muzeum, kde najdete i artefakty dávných Pompejí.

Pozor při pohybu mimo centrum

Neapolské památky jsou krásné, ovšem musíte si dávat dobrý pozor, kde se nacházíte. Při procházce městem se totiž můžete dostat i do lokalit mimo centrum, ve kterých není příliš bezpečno. Turistům se například doporučuje vyhýbat se čtvrti Quartieri Spagnoli.

Okolí Neapole – rozhodně ano

Pokud vyrazíte do Neapole, neměli byste opomenout ani návštěvu minimálně jedné z okolních zajímavostí. Z přístavu se pohodlně dostanete na tři ostrovy Procida , Ischia nebo Capri. Za návštěvu stojí díky krásné přírodě. Ostrov Ischia nabízí i možnost koupání v termálních bazénech. Pokud máte rádi adrenalin, vyrazte na úpatí sopky Vesuv. Navštívit můžete také Pompeje – k nim se dostanete pohodlné vlakem nebo autobusem.

Pokud vyrážíte do Neapole, připravte se na přívětivost i pocit nebezpečnosti. Ceny za vše jsou srovnatelné s Českou republikou. A rada na závěr – pokud si chcete Neapol prohlédnout v klidu, vydejte se sem na jaře nebo na podzim, vyhnete se davům turistů.