Rakousko je jednou z našich sousedních zemí, takže by byl téměř hřích, Rakousko nenavštívit. Poznávat zde můžete krásy historických měst, fascinující přírodu a vyrazit sem můžete i za sportem. Co byste měli vědět ještě než se vydáte na cestu?

Doprava do Rakouska

Pokud se rozhodnete vyrazit do Rakouska, potom máte na výběr ze tří možností. K dopravě do této země můžete využít autobus, vlak nebo automobil (dá se samozřejmě i letět, ale to je vzhledem k blízkosti nesmysl). Autobusem se můžete svést s Eurolines, Student Agency nebo s rakouským přepravcem WESTbus. Se všemi se dostanete do Vídně. Student Agency zajišťuje také spojení do oblíbených lyžařských center – asi nejoblíbenější je autobus do Kaprunu. Student Agency jezdí také do měst Linz a Salzburg. Do Vídně, Linze i jiných měst se můžete dostat i pravidelnými vlakovými linkami Českých drah. Pokud si vyberete cestu vlakem, rezervujte si jízdenky minimálně měsíc dopředu – můžete výrazně ušetřit. Do Rakouska se pohodlně autem. Zatímco na českých silnicích se budete natřásat, v Rakousku si užijete velice příjemnou jízdu a to i v horských úsecích.

Doprava v Rakousku

Dobrou volbou je, cestovat po Rakousku vlakem. Jezdí přesně a železniční síť je velmi hustá. Výrazné slevy na jízdné vám zajistí karta ÖBB VORTEILSCARD. Autobusovou dopravu zajišťuje ÖBB Postbus. Jízdní řády i ceny jízdenek najdete na oficiálních stránkách společností. Pokud se rozhodnete poznávat Rakousku autem, připravte se na to, že musíte platit mýtné na dálnicích. Musíte si koupit dálniční známku – seženete ji na téměř každé benzínové stanici. Platí zde zvláštní předpis, že v automobilu musí být výstražné reflexní vesty pro všechny členy posádky. Specifickým typem dopravy jsou v Rakousku lanovky – ty využijete hlavně v horských střediscích. Počítejte s komfortem ale s vyšší cenou.

Co byste měli vědět

Rakousko patří do EU, takže se zde platí eurem. Ceny jsou o něco dražší než u nás. V zemi se nachází hned několik národních parků a chráněných rezervací. Zde se musíte pohybovat jen po vyznačených cestách a rozhodně zde nesmíte stanovat nebo přespávat. Za porušení pravidel se platí vysoké pokuty. Číslo tísňové linky na policii je 133, záchranka má 122.