Švýcarsko je malou zemí, která má ale u turistů obrovskou oblibu. Švýcarsko má co nabídnout po celý rok. V zimě láká turisty do moderních lyžařských středisek a v létě hlavně na toulky po alpských stezkách. Podíváme se na to, jak se můžete do Švýcarska pohodlně dostat i vy, jak zde funguje doprava a představíme si i další důležité věci, které byste měli mít před cestou do této země na paměti.

Doprava do Švýcarska

Při cestě do Švýcarska se asi nejvíce vyplatí letecká doprava a to vzhledem k ceně i času stráveném na cestě. Přímé linky do Curychu a také do Ženevy vypravují aerolinky Swiss a Czech Airlines. Swiss nabízí i pravidelné letecké spojení mezi Prahou a Basilejí. Letecky se dostanete také do Bernu – počítejte ale s jedním přestupem. Do několika švýcarských měst se z České republiky dostanete autobusem. Zajímavé možnosti nabízí společnost Tourbus, se kterou se dostanete nejen do Ženevy, Basileje či Bernu ale také do města Luzern, St. Gallen či Fribourg. Do stejných míst vás také přepraví autobusová linka, kterou provozuje ČSAD Tišnov. V obou případech je nutné jízdenky rezervovat dopředu.

Doprava po Švýcarsku

Švýcarsko se může pochlubit špičkovou vnitrostátní dopravou. Velice pohodlná je cesta vlakem. Vlaky jezdí přesně a jednotlivé linky na sebe navazují. Výhodu cestování vlakem je, že se s mini dostanete i do míst, kam je zakázán vjezd autům. Užít si dokonce můžete i speciální vyhlídkové železniční trasy. Populární je Heidi Express či Glacier Express. Pokud vyrážíte do Švýcarska autem, můžete se těšit na špičkově upravené silnice. Pozor si ale musíte dát na některé zvláštnosti. Platí například, že na prudkých horských silnicích má přednost auto, které jede nahoru. Do některých míst ani přes ně není autům vjezd povolen, je tedy třeba využít vlak. Platí se za průjezd některými tunely a všichni musí používat bezpečností pásy.

Další důležité informace

Měnou Švýcarska je švýcarský frank – 1 švýcarský frank je přibližně 22Kč. Ceny jsou ve Švýcarsku vyšší než u nás. Zvyklostí je dávat spropitné. Přísné pokuty jsou za spaní v mimo označených oblastech nebo pokud budete nachytáni při znečišťování přírody. Ve Švýcarsku se pohodlně domluvíte anglicky nebo i německy.