Brusel je hlavním městem Belgie a také je označováno jako hlavní město Evropy, protože zde sídlí řada institucí Evropské Unie. Prohlídka tohoto města určitě stojí za pozornost. Turisty láká na úchvatné historické stavby, jedinečnou atmosféru svých čtvrtí, moderní architekturu a třeba i na ochutnávku netradičních druhů piv. Dva dny vám na prohlídku Bruselu budou stačit, je ale nutné si rozmyslet, kam vyrazíte.

Jak nejvýhodněji do Bruselu?

Nejpohodlnější je cesta letadlem. Z Prahy létají do Bruselu pravidelně Brussels Airlines a také ČSA. Cena zpáteční letenky do Bruselu se pohybuje okolo 3 000Kč. Pokud budete mít štěstí, můžete letenky koupit ještě levněji. Do Bruselu se levně můžete dostat i s nízkonákladovou leteckou společností Ryanair, která zřizuje lety z Bratislavy a v akci je možné sehnat letenky i za méně než 1 000Kč. Ryanair ale létá na malé letiště Charleroi, které se nachází asi hodinu jízdy autobusem od Bruselu.

Pěšky nebo „zauzlenou“ MHD

Brusel je specifický tím, že většina míst, která stojí ze vidění, se nachází v centru a jeho blízkém okolí, takže pokud budete chtít, nemusíte vůbec MHD využívat. V Bruselu se dá také snadno pohybovat na kole nebo si zaplatit taxi. Při pohybu v MHD si ale dejte pozor. Systém metra je kombinován s tramvajovými linkami. Orientujte se tedy nejen podle plánku ale i podle barev. Podzemní chodby jsou docela spletité.

Historické krásy a turistické lahůdky v centru

Prohlídku Bruselu začněte jak jinak než v centru. Zamiřte na jedno z nejkrásnějších náměstí Evropy na Grand Place (Grote Markt). Náměstí vás uchvátí krásou staveb a jedinečně čistým vzhledem. Z Grand Place je to je několik minut pěší chůze k Manneken-Pis – sošce čůrajícího chlapečka. Po cestě možná potkáte také sochu čůrajícího psa a jistě byste měli objevit i sošku Jeanneke-Pis – čůrající holčičky. V okolí Grand Place se nachází řada stánků, ve kterých můžete ochutnat proslulé belgické wafle nebo čokoládu. V centru můžete dokonce navštívit i Kakaové a čokoládové muzeum. Z historických staveb by vám rozhodně neměla uniknout prohlídka Katedrály sv. Michaela a sv. Guduly a také Palais du Roi – Královský palác.

Netradičně řešené parky se zajímavostmi

V Bruselu si můžete užít i odpočinek hned v několik zajímavých parcích. Mezi nejoblíbenější patří Parc de Bruxelles a Parc du Cinquantenaire. Na Parc du Cinquantenaire se nachází rozlehlá stavba Palais du Cinquantenaire s vítězným obloukem. V ní funguje vojenské muzeum a muzeum letectví, které rozhodně stojí za návštěvu. Odtud je to již kousek k evropským institucím. Ty si můžete prohlédnout i zevnitř, ovšem za prohlídku se platí a jsou organizované.

Minievropa a Atomium 

Při obhlídce Bruselu nesmíte zapomenout na Atomium – obrovský model základní buňky krystalové mřížky železa a Minievropu – zajímavou atrakci, díky které si můžete prohlédnout nejznámější stavby evropských měst. Obě tyto atrakce leží vedle sebe a z centra se sem pohodlně dostanete metrem.

Brusel „bleší“ a komiksový

Mezi zajímavosti Bruselu patří bleší trhy, sehnat se zde dá opravdu cokoliv. Trhy se konají například na Place du Jeu de Balle. V Bruselu si také můžete prohlédnout zajímavé komiksové malby na fasádách – najdete je hlavně ve čtvrti Marolles. Tato čtvrť ukazuje „nenablýskanou“ tvář Bruselu, má úžasnou atmosféru, která vás zcela pohltí. Za prohlídku stojí také čtvrť Ixelles, kde mimo jiné najdete i Palais de la Folle Chanson či úchvatné Francouzské zahrady.

Za pivem

Mnoho turistů jezdí do Bruselu i za ochutnávkou piv. V Bruselu najdete celou řadu malých či velkých pivnic, kde vám nabídnou i velmi netradiční druhy piv. Mezi největší a nejznámější patří bar Delirium, kde nabízí desítky druhů piv.