Víkendová dovolená v Benátkách

Snad žádné jiné město světa nemůže nabídnout takové množství romantických zákoutí jako právě italské Benátky. Pro Čechy je úžasné, že se Benátky nachází téměř za humny, takže pokud máte chuť cestovat a poznat Benátky, nic vám v tom nebrání. Těšit se můžete nejen na úžasné romantické scenérie…

Letecky se do Benátek dostanete pohodlně

Nejpohodlněji a nejrychleji se do italských Benátek dostanete letadlem. Z Prahy pravidelně létají letecké společnosti Air One a Wizz Air. Ceny letenek se hodně různí i v závislosti na hlavní turistické sezóně. Na jaře a v létě se ceny pohybují okolo 2500Kč v jiných obdobích můžete koupit letenku do Benátek i za méně než 1 500Kč nebo dokonce i pod 1 000Kč. V tomto ohledu se nejvíce vyplatí sledovat akční nabídku u Wizz Air. Do Benátek se pohodlně dostanete i automobilem, zvoláte vzdálenost cca 900km. Počítejte ale s tím, že v Benátkách není dovoleno jezdit autem, takže byste ho museli nechat na předměstí.

V Benátkách – jízda lodí nebo pěšky

Protože se Benátky rozprostírají hned na několika menších nebo větších ostrovech, pohyb motorových vozidel není po městě možný. Doprava je zde zajištěna pomocí vodních autobusů, které jsou označovány termínem vaporetti. Díky nim se můžete dostat snadno poměrně všude. Jízdenky si můžete koupit na celý den nebo pro jednotlivé jízdy. Vaporetti vám urychlí přemisťování po městě a dovezou vás i na vzdálenější benátské ostrovy.

Od Rialto do skvostného centra

Jendou z dominant města je Most Rialto (Ponte di Rialto), který rozhodně stojí za vidění. Tento most je dobrým výchozím bodem pro poznávání Benátek. Pokud totiž vyrazíte do Benátek, rychle se můžete ztratit v mnoha spletitých uličkách. Jedno ale bude vždy jisté, všude najdete cedule, které ukazují směr k tomuto mostu, je to tak skvělý orientační bod. V okolí Ponte di Rialto se nachází řada obchůdků a restaurací a dokonce i rybářský trh. Od mostu se vydejte na nejznámější turistickou atrakci Benátek – na náměstí Náměstí sv. Marka (Piazza San Marco). Čeká tu na vás úžasný pohled na Dóžecí palác (prohlédnout si můžete i jeho útroby) a dominantou náměstí je historická zvonice Campanile. Vystoupat můžete na její vrchol a prohlédnout si Benátky z ptačího pohledu. Zajímavostí náměstí je Most vzdechů (Ponte dei Sospiri), který je součástí Dóžecího paláce.

Benátky s jinou tváří

Z romantického srdce Benátek se můžete přesunout do čtvrti Cannaregio. Tu tvoří židovské ghetto a ze všech ulic dýchá mystická atmosféra. Za prohlídku v této čtvrti stojí hlavně benátské mrakodrapy – žádnou závratnou výšku ale nečekejte. Prohlédnout si zde můžete také nádherný kostel Madonna dell‘ Orto. Zajímavou benátskou čtvrtí je i Dorsduro, její dominantou je galerie Accademia, kde najdete sbírky umění. Po náročném procházkovém dni můžete zamířit do parku Parco delle Rimembranze, kde si můžete odpočinout v krásné přírodě a užít si pohled na město i moře.

Benátské ostrovy byste neměli vynechat

Součástí Benátek jsou i ostrovy Murano, Burano, Torcello, Mazzorbo a San Michele. Navštívit byste měli alespoň jeden z nich. Nejznámější je Murano, na kterém se nachází celosvětově proslulá sklárna. Najdete zde Muzeum skla a řadu obchůdků se sklářskými výrobky. Ostrov Burano je proslulý výrobu krajek a rybářstvím. Zaujme malebností a jemností. Za vidění stojí i ostrov Torcello, na kterém můžete navštívit majestátní chrám na Nanebevzetí Panny Marie. Velkou zajímavostí je potom ostrov San Michele, na kterém se nachází hřbitov.

Benátky a noční život

Benátky nabízí i bujarý noční život. Platí, že čím jsou restaurace a bary vzdálenější od centra, tím divočejší zábavu nabízí. Nočním životem je proslulá čtvrti San Polo.

TIP

Pokud si chcete užít Benátky netradičně, můžete sem vyrazit v době konání benátského karnevalu, během kterého se po městě pohybují lidé v nádherných kostýmech a koná se i řada zajímavých kulturních akcí nebo v období Bienále. Benátské bienále je prestižní přehlídka současného výtvarného umění, město je v během Bienále plné zajímavých uměleckých instalací.