Nice patří k největším a nejznámějším turistickým střediskům Francouzské riviéry a pokud chcete váš víkend strávit u moře, pokochat se krásou architektury, užít si nákupy i romantiku, je pro vás toto francouzské město volbou číslo 1. Poradíme vám, jak se do Nice dostat i co zde vidět.

Doprava do Nice – rychle letecky, výhodně vlakem

Přímé letecké spojení mezi Prahou a Nice nabízí Czech Airlines. Lety vypravuje téměř každý den. Cena zpáteční letenky do Nice se standardně drží na ceně okolo 4 500Kč. Vyplatí se ale nabídku sledovat, protože čas od čas Czech Airlines vyhlásí zajímavé slevy. Letenku do Nice s jedním mezipřistáním můžete koupit například u Germanwings. Cena se v tomto případě pohybuje okolo 4 200Kč. Přímý let z Vídně nabízí Austrian Airlines a za letenku zaplatíte cca 4 300Kč – někdy i méně. Důležité je vědět, že mimo sezónu – tedy na podzim a na jaře – ceny letenek klesají. Z České republiky se do Nice dostanete pohodlně vlakem. Spojení zajišťují dálkové vlaky ruských železnic (RŽD). Jízdu si užijete v komfortních lůžkových vozech. Nástupním místem je Bohumín nebo Břeclav.

Historii najdete nejen v centru

Nice se může pochlubit nádherným historickým centrem. Najdete zde spletité uličky, malé kostely, celou řadu obchodů s luxusním i místním zbožím, kavárny a restaurace. Z historických památek stojí za vidění především pravoslavná katedrála Cathedrale St Nicolas. V centru města se nachází také majestátní Basilique Notre-Dame, která byla postavena v roce 1864-1868. Největší sakrální stavbou města je Cathédrale Sainte-Réparate s nádhernou vnitřní výzdobou. Zajímavá pro vás může být i prohlídka hřbitova Le cimetiere du monastère de cimiez, kde najdete i památník Henriho Matisse. Vidět musíte také Castle Hill – Colline du Château – zbytky katedrály z 11. století. Dnes se na místě nachází botanické zahrady a úchvatný vodopád.

Promenade des Anglais vás dostane

Pokud jste v Nice, musíte absolvovat procházku pro promenádě Promenade des Anglais, která je chloubou města.  Z jedné strany ji lemuje moře, ze strany druhé nádherné budovy. Žije to zde ve dne i v noci. Z promenády se na mnoha místech dostanete k moři, kde se můžete vykoupat. Dejte si ale dobrý pozor, protože většina pláží je soukromých, takže za pobyt zde budete muset platit.

Nice – muzea a galerie

Město Nice si v minulosti oblíbila řada umělcům. S dějinami města je významně spojen především malíř Henri Matisse. Pokud budete chtít, můžete navštívit Musée Matisse, kde najdete jeho nejlepší díla. Za prohlídku jistě stojí i Muzeum moderního a současného umění, kde najdete i díla Andyho Warhola či Picasa.

Skleník? Rozhodně ano

V Nice se nachází ještě jedna velká zajímavost a sice největší skleník na světě Le Parc Floral de la ville de Nice. Obdivovat zde můžete flóru ze sedmi klimatických pásem.

Pokud se vydáte do Nice, připravte se na trochu vyšší ceny než jsou v České republice. Víkend zde si jistě užijete a věřte, že se vám rozhodně nebude chtít domů…