Madrid je hlavní město slunného Španělska. Návštěva tohoto města stojí rozhodně za to a skvělé je, že vlastně nezáleží na tom, v kterém ročním období do Madridu zamíříte. Díky své poloze ve středu Pyrenejského poloostrova nabízí Madrid poměrně příznivé počasí po celý rok. V zimě zpravidla neklesají teploty pod 0 °C v létě se pohybují okolo 30 °C. Madrid patří mezi kosmopolitní města, nabízí moderní umění, vášnivý život velkoměsta, romantická zákoutí i pozoruhodné historické památky.

Nejpohodlněji letadlem, nejlevněji autobusem

Madrid je od Prahy vzdálen zhruba 2 300km. Tuto poměrně velkou vzdálenost nejlépe zdoláte letadlem. Do Madridu pravidelně z Prahy létá hned několik leteckých společností – pravidelné linky Praha-Madrid nabízí například  Iberia či České aerolinie. Cena zpáteční letenky do Madridu se pohybuje okolo 4 200Kč, pokud budete ale mít štěstí, je možné letenku sehnat i za 3 000Kč – musíte ale sledovat akční nabídky. Doba letu je přibližně tři hodiny. Do Madridu se můžete dostat i autobusem. Cesta trvá ale podstatně déle – cca 1 den. Jízdenku je možné koupit u Eurolines. Společnost nabízí autobusové spojení do Barcelony s přestupem na přímou linku do Madridu.

Doprava po Madridu – zvládnete i pěšky

Jako v téměř v každé evropské metropoli, funguje i v Madridu poměrně dobře síť MHD. K pohybu po městě můžete využít autobusy nebo metro. Síť linek je hustá a pohodlně se tak dostanete do všech koutů města. Pokud ale vyrážíte do Madridu jen na víkend a budete poznávat jeho nejznámější místa, můžete se hromadné dopravě vyhnout. Vše se dá lehce zvládnout i pešky.

Madrid a jeho historické skvosty

V Madridu najdete celou řadu nádherných historických památek. Vaše první zastávka by rozhodně měla směřovat ke královskému paláci (Palacio Real), který leží v centru města. Na jeho návštěvu si ale vyhraďte alespoň tři hodiny. Budete totiž obdivovat jeho krásný vzhled, impozantní interiéry a za návštěvu jistě stojí i rozlehlý park a královské zahrady Sabatiniho a Campo del Moro. Od Královského paláce se vydejte na skvostné historické náměstí Plaza Mayor. Obdivovat zde můžete nádherné historické domy – mezi nejkrásnější patří Casa de la Panadería s úžasnými freskami. Z tohoto náměstí se za zhruba pět minut chůze dostanete na další krásné náměstí Puerta del Sol, v jehož okolí se nachází spletité uličky s obchůdky. Toto náměstí je skvělým výchozím bodem pro poznávání města, protože odtud vedou všechny hlavní cesty.

Gran Vía – nejen nákupní srdce Madridu

Gran Vía patří mezi nejnavštěvovanější části Madridu, nalézá se v centru, takže opět její prohlídku zvládnete pešky. Jedná se o ulici, ve které najdete celou řadu obchodů či obchůdků, kaváren, restaurací i kin. V této ulici to žije ve dne, ale hlavně v noci. Součástí této ulice je náměstí Plaza de España, na kterém se nachází moderní mrakodrapy a také náměstí Plaza del Callao, na kterém se najdete hned několik kin. Na tomto náměstí si můžete prohlédnout i  zajímavou budovu Capitol vystavěnou ve stylu Art Deco.

Býčí zápasy a fotbal k Madridu patří

Pokud jste v Madridu, musíte zažít býčí zápasy – dejte si ale pozor, tato zábava není pro každého. Býčí zápasy se odehrávají ve známé aréně Las Ventas, která pojme až 24 000 diváků. Fanoušci sportu by rozhodně neměli zapomenout na návštěvu mega fotbalového stadionu Santiago Bernabéu, který je domovem fotbalového klubu Real Madrid.

Museo del Prado – je povinnost

V Madridu se nachází proslulé muzeum a galerie umění Museo del Prado. Najdete zde tisíce historických i moderních děl. Velikostí sbírek je muzeum jedinečné a rozhodně byste na něj při návštěvě Madridu neměli zapomenout.

Noční život – začíná až okolo půlnoci

Pokud jste v Madridu, jistě si užijte jeho noční ruch. Zavítat můžete do mnoha kaváren, barů i restaurací a užít si španělské flamengo…