Řecko nabízí turistům úchvatné historické památky, nádherné pláže i krásné přírodní scenérie. Tato země se skládá z mnoha ostrovů či ostrůvků, a proto před cestou do této země musíte mít jasno, co vše chcete stihnout. Jak a kam se do Řecka dostanete pohodlně z České republiky, na co si dát pozor a jak zvládnout nejlépe místní dopravu?

Z České republiky se létá nejen do Atén

Atény jsou nejpopulárnějším městem Řecka. Z České republiky můžete letenku do Atén koupit u Aegean Airlines. Z Prahy se létá také do Soluně – pravidelné letecké spojení nabízí České Aerolinie. S největší nabídkou letenek do Řecka přichází letecká společnost SmartWings, která vypravuje pravidelné linky do Řecka nejen z Prahy, ale i z Ostravy, Brna a Pardubic. SmartWings nabízí letenky do těchto řeckých míst – Corfu, Rhodos, Zakinthos, Preveza, Samos, Kos, Karpathos, Heraklion, Santorini, Kalamata a dalších. Protože je Řecko od České republiky dost vzdálené, není cesta autobusem ani vlakem moc běžná a doporučovaná. Na cestě totiž strávíte mnoho hodin.

Doprava po Řecku

Po pevninském Řecku se nejvíce vyplatí cesta autobusem. Silniční síť je hustá a silnice jsou většinou v dobrém stavu. Nejvíce autobusových linek, které vás spolehlivě dovezou do všech větších i menších měst, provozuje společnost KTEL. Pohodlná je i vlaková doprava. Mezi řeckými ostrovy můžete cestovat i letecky, ovšem připravte se na vyšší ceny. Vnitrostátní lety provozuje Olympic Air. K cestě mezi ostrovy využijte trajekty. Po Řecku můžete cestovat i vlastním či půjčeným automobilem. Potřebovat budete platný řidičský důkaz, pojištění a zelenou kartu. Platí zde tolerance alkoholu je výši 0,5 promile. V letní sezóně se ale cestování autem moc nevyplácí, protože se často tvoří zácpy.

Důležitá pravidla a upozornění

Do Řecka můžete vycestovat na platný občanský průkaz. Platí se zde Eurem a peníze si můžete vyměnit až na místě. Při pobytu v Řecku si dobře pamatujte, že je přísně zakázáno kempovat ve volné přírodě – hrozí vysoké pokuty. U archeologických památek – platí hlavně pro Akropolis – nesmíte ani sebrat sebemenší kamínek. Opět hrozí vysoká pokuta. Pozor – v Řecku hrozí i pokuta za nošení většího nože nebo i slzného spreje – to je vnímáno jako nedovolené ozbrojování. V Řecku se bez problémů domluvíte anglicky i německy. Pokud chcete, aby byli Řekové vstřícnější, naučte se alespoň základní slovíčka – pozdravy či poděkování.