Francie je krásou zemí, která jistě stojí za návštěvu. Jestliže se chystáte právě sem, přinášíme vám přehled nejdůležitějších informací, které byste měli vědět. Přinášíme tipy na výhodné letenky, informace o dopravě a podíváme se i na další důležitá opatření.

Z Prahy se můžete dostat levně do celé řady francouzských měst

Většina turistů využívá nejčastěji let do Paříže. Letenky do Paříže je možné sehnat hned u několika leteckých společností. Do Paříže létá z Prahy Czech Airlines či Air France. Letenky ale můžete koupit i u easyJet, ceny se často pohybují i pod hranicí 2 000Kč. Z Prahy se pohodlně letecky dostanete i do dalších francouzských měst. Oblíbené je město Nantes, kam létá Volotea, vypravit se také můžete do Nice s Czech Airlines, do Lyonu s HOP!. Letenky můžete koupit i do Marseille sem pravidelně létá Air France a KLM. Pokud preferujete autobusovou dopravu, jistě váš potěší že Eurolines zajišťuje autobusové spoje do mnoha měst. Z těch známějších je to Bordeaux, Dijon či Montpellier.

Doprava ve Francii? Nejlépe a nejrychleji vlakem

Francie má jednu z nejlepších železničních sítí světa. Celou zemi křižuje železniční síť, po které se prohánějí rychlovlaky TGV. Dostat se s nimi můžete do řady menších i větších měst. Vlaky jsou pohodné a jízdenky můžete koupit výhodněji online. K návštěvě menších měst využijte autobusy. I přeprava s nimi je komfortní. Pokud si ve Francii chcete půjčit automobil, počítejte s vyššími cenami. Vlastnit musíte řidičský průkaz evropského formátu, v autě byste měli mít reflexní vestu, varovný trojúhelník, doporučován je mimo jiné i hasičský přístroj. V obcích je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, mimo obec 90 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h a na dálnicích 130 km/h. Na dálnicích se platí mýtné, platíte ho hotově nebo kartou při sjezdu z dálnice. Dejte si pozor na parkování – ve Francii se totiž používají parkovací disky – seženete je v turistických kancelářích nebo i na policii. Tolerovaná hladina alkoholu při řízení je 0,5 ‰.

Důležitá telefonní čísla a další potřebné informace

Francouzi jsou hrdí na svůj jazyk, takže můžete mít i problém s tím, domluvit se anglicky. Naučte se proto základní slovíčka, Francouzi uvidí snahu a začnou s vámi komunikovat. Měnou Francie je Euro, vyměnit si můžete i na místě. Pokud budete mít problémy, využijte linku 112 nebo +33/607764394 – číslo na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Paříži. Pokud jedete do přímořských oblastí, rozhodně nespěte mimo kempy. Hrozí nejen pokuta ale i přepadení. Setkat se můžete se dvojím typem zásuvek – standardními evropskými ale i staršími – pro ně je nutné koupit adaptér. Ceny potravin, ubytování a všeho dalšího jsou srovnatelné s ČR, ale spíše dražší. Velký rozdíl je například v ceně benzínu. Potraviny se vyplatí nakupovat na trzích a pokud si chcete odvézt originální suvenýry, zamiřte na venkov.