Pokud patříte mezi milovníky historie nebo sportu, je určitě dobře si pro víkendový výlet vybrat právě Amsterdam. Výjimečná architektura, vodní kanály a bulváry plné pouličních hudebníků dokreslují nádhernou atmosféru nizozemské metropole. Turisticky atraktivní záležitosti obejdete v tomto zhruba sedmisettisícovém městě klidně i za jediný den, ale určitě není důvod spěchat.

A co vlastně byste při Vašem pobytu určitě neměli vynechat?

Pokud chcete začít u kořenů, navštivte náměstí Dam, které je historickým jádrem města.  Najdete zde i světoznámý Královský palác vystavěný v benátském stylu, spolu s Novým kostelem, kde se odehrávala korunovace nizozemských panovníků a dnes se zde hlavně pořádají zajímavé výstavy. Historické centrum města evokuje v mnohém období raného novověku, zdejší domy byly vystavěny na přelomu 16. a 17. věku, kdy dnešní Nizozemí velice prosperovalo.

Další možností je třeba návštěva kostela sv. Františka Xaverského, který zde vyrostl „až“ v 19. století či katolický farní kostel, jenž je zasvěcen svatému Mikuláši.

Pokud chcete nějaký zajímavý suvenýr (bleší trhy jsou zde každou neděli) a rádi byste se prošli malebným parčíkem, zavítejte na Rembrandtské náměstí, kde je k vidění i výjev ze známého obrazu Noční hlídka.

Sportovním fanouškům určitě zalahodí návštěva Amsterdam arény. Fotbalový svatostánek je funkční od roku 1996 a jeho symbolem je skleněná posuvná střecha. Architektonický skvost využívá k domácím utkáním místní Ajax, často se zde ale pořádají i různé hudební akce. Amsterdam je město sportu zaslíbené, konaly se zde v pořadí deváté letní olympijské hry v roce 1928 a projít si třeba některá dobová sportoviště (například Olympijský stadion) může být zajímavým zážitkem…

Pokud budete v Amsterdamu, nesmíte zapomenout navštívit muzea, na která jsou Holanďané právem pyšní. Kromě muzea věnovaného historii, námořnictví, botanice či tamní židovské minoritě (Dům Anny Frankové) návštěvníky nejvíce zajímá Van Goghovo muzeum, kde můžete najít rozsáhlé sbírky světoznámých umělců – kromě děl Vincenta Van Gogha zde najdete i obrazy od Paula Gauguina, Claudea Moneta či Pabla Picassa. Zájemce o umění potěší i návštěva Rijksmusea, kde najdete hodnotné sbírky všeho druhu (například Rembrandtovy a Halsovy obrazy, ale samozřejmě nejen je).

V Amsterdamu rozhodně nemusíte mít strach, že něco nestihnete. Dopravní obslužnost je na mimořádné úrovni, tramvaje i linky metra nabízejí pro turisty to nejlepší – a pokud chcete zažít trochu romantiky, můžete se projet centrem města třeba na vypůjčeném bicyklu.