Užitečné informace k dovolené v Itálii

Pokud vyrážíte do Itálie, měli byste vědět hned několik důležitých informací, které vám pobyt zde mohou zpříjemnit a ulehčit. Podíváme se na italskou dopravu, důležitá pravidla a upozornění a uvedeme i další praktické informace o této zemi.

Itálie z moře - Benátky

Do italských měst se z České republiky dostanete levně

Itálie je turisticky oblíbenou zemí a i z České republiky se můžete levně dostat letecky nebo autobusem do mnoha zajímavých měst. Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air zajišťuje pravidelné spojení do Milána, Benátek, Říma, Bari i Neapole. Levně se do Říma dostanete také s easyJet.  Zajímavou možností je levný let do sicilského města Trapani. Ten můžete absolvovat s nízkonákladovkou Ryanair – odletovým místem je Bratislava. Do řady italských měst se můžete levně dostat i autobusem. Student Agency vypravuje autobusy například do Florencie, Janova, Milána ale například i do celé řady lyžařských středisek. Autobusové jízdenky do Itálie můžete sehnat i u Eurolines.

Doprava po Itálii

Itálie má hustou dopravní síť. K cestování po Itálii můžete využít autobusy i vlaky. Cena jízdenek vychází zhruba stejně. Vlaky jezdí většinu přesně, u autobusů to zcela tak neplatí. Výhodně vyjdou vlakové jízdenky u Ferrovie, koupit je můžete online. Autobus využijete hlavně v případě, pokud se chcete dostat do menších měst či vesniček. V Itálii si můžete půjčit automobil. Musíte mít řidičský průkaz evropského formátu. V obcích je nejvyšší povolená rychlost 50 km/h, na rychlostních silnicích 110 km/h, na státních silnicích můžete jet maximálně 90 km/h a na dálnicích 130 km/h. Na dálnicích musíte platit poplatky a vybírá se také mýtné například v tunelech apod. Pokud jste řidič, v Itálii je tolerována hladina alkoholu 0,5 ‰. V autě musíte používat bezpečností pásy.

Ceny, měna a další důležité informace

Italskou měnou je Euro, peníze si můžete vyměnit i na místě, ovšem kurz nebývá výhodný. Ceny potravin, ubytování i jízdného se podobají těm českým, mnohdy jsou i levnější. Dejte si velký pozor na místní zákony, které platí v různých městech. V Benátkách vám hrozí pokuta za krmení holubů, v Trapani například za lízání zmrzliny na veřejnosti, v Římě platí zákaz konzumace jídel v těsné blízkosti památek apod. V italských restauracích je zvykem dávat spropitné – mělo by být ve výši zhruba 10% z celkové ceny. Platí to i u taxi. Překvapit vás může i jiný typ zásuvky, adaptér koupíte na místě. Důležitým telefonním číslem je 112 – Policie. Na této lince se domluvíte bez problémů anglicky, německy či francouzsky. Zapsat byste si měli i číslo na Velvyslanectví v Římě – +39 063609571.