Víkend ve Stockholmu

Důležité a průmyslové centrum celého Švédska, hlavní a největší město a leží na východním pobřeží mezi Balstkým mořem a jezerem Mälaren. Počet obyvatel se pohybuje do jednoho milionu, sídlí tu vláda a švédský král. Mluvíme o Stockholmu. Na návštěvu města složeného z několika ostrovů se mi doslova sbíhají sliny. Při pohledu z letadla pochopím, že je Stockholm důležitým přístavem, silničním i železničním uzlem. U Stockholmu se hojně využívá i letiště nejen pro mezinárodní dopravu, ale i pro tu místní. V centru města jezdí už od roku 1950 metro a samozřejmě nechybí ani autobusy, tady ovšem jezdí na etanol a bioplyn. Chápu, že Švédové jsou o mnoho vyspělejší než naše zakouřená a špinavá Praha. Dávám dobrý pozor, ale na odhozené papírky od žvýkaček nebo kelímky nenarazím. Nesmíme opomenout navštívit ani takzvaný pendeltåg, jméno, které se učím vyslovovat poměrně dlouho. Jsou to tramvaje a lokální železnice, u nás by se to asi dalo nazvat MHD.

Ostrovní město

A protože se Stockholm rozkládá na 14 ostrovech, ocení tu turisté i lodní dopravu. Připadám si jako v Benátkách, jen že tady je atmosféra mnohem kouzelnější a přátelštější. Na auto raději zapomeňte, v roce 2006 byl zpoplatněn vjezd do centra města, takže na třiceti kilometrech čtverečních nepotkáte auto. Naše politiky by za takové rozhodnutí pražáci asi ukamenovali, proč to ve Stockholmu funguje? I při pouhých šesti stupních nad nulou ke konci roku oceníme hustou síť cyklostezek, které nás dovedou snad všude po městě.

Riddarholmskyrkan

Někdo tvrdí, že švédština je něco mezi angličtinou a němčinou. Sama o sobě zní melodicky. I když při pohledu na mapu nebo prospekty a luštění jejich složitých názvů, mě smích přejde. Švédové si oblíbili přehlasovaná písmena a kroužky nad áčkem. Většinou si na svých cestách zapamatujeme alespoň název památky nebo blízké budovy, kde bydlíme. Ve Švédsku je ovšem všechno jinak. A nejstarší budova ve Stockholmu Riddarholmskyrkan, dělala problémy i těm s fotografickou pamětí.

Tivoli nebo-li lunapark

Atrakce Tivoli, což znamená švédsky lunapark, stojí na jednom z ostrovů. Obětujeme poslední peníze, abychom se mohli projet na horské dráze, vystřílet na střelnici růže a ochutnat místní laskominy. Jeden kupon v pokladně stojí 20 švédských korun, asi 60 českých, to mi nepřipadá tolik. Ovšem při pohledu na ceny atrakcí už mi to dost připadá. Za každou atrakci je nutné zaplatit dva až pět kuponů.

Po návštěv Tivoli nám bohužel nezbylo na prohlídku skanzenu, kde se návštěvníci mohou seznámit s dobovou architekturou, projdou zoologickou zahradou a akváriem.